Dnes je   -   - 216 online - neprihlásený - odborná sekcia.

"Karlova cena za numizmatiku" ... nominácie ...

Vážení zberatelia,

všetkých nás tu, na stránke Burza mincí, spája krásna zberateľská záľuba - numizmatika. Niekto sa ňou živí, niekto zbiera mince a medaily pre radosť a niekto kupuje, predáva, zbiera a baví sa. Numizmatike sa venujú ľudia i na iných internetových stránkach, v e-shopoch, aukčné domy, numizmatické spoločnosti, mincovne, kamenné obchody, ale i takzvaní neinternetoví zberatelia, numizmatici.

Numizmatike sa venujem takmer celý svoj život. Na všetko čo som napísal vyššie sa preto pozerám s určitým nadhľadom a zároveň s veľkým rešpektom. S kľudným svedomím môžem napísať, že Slovensko v súčasnosti prežíva numizmatickú renesanciu. Je to vďaka Aukčnému domu Macho & Chlapovič a vďaka stránke Burza mincí. Aukčný dom Macho & Chlapovič dal možnosť slovenským numizmatikom dotknúť sa špičkového numizmatického materiálu v špičkovom profesionálnom prostredí. Kvalitu tohto Aukčného domu potvrdzuje jeho úspešná expanzia na český, európsky a celosvetový numizmatický trh. Burza mincí dáva už takmer 10 rokov možnosť zdarma a nezištne obchodovať s numizmatickým materiálom slovenským, ale i zahraničným zberateľom. Desiate výročie založenia Burzy mincí bude už onedlho, v marci roku 2018.

Na stránke Burza mincí sa v Pravidlách stránky okrem iného píše:
Táto stránka je najväčšou domácou nekomerčnou burzou mincí, kde môžete bez akýchkoľvek poplatkov predávať, dopytovať, alebo nechať si oceniť mince, medaily, žetóny, bankovky a pomocný numizmatický materiál, ako sú albumy, lupy, bubliny, kazety, etue, váhy a iné. Iný zberateľský materiál na tejto stránke nie je možné predávať, oceňovať a dopytovať. Môžete sa tu tiež dozvedieť užitočné informácie a zabaviť sa s ľuďmi, ktorí sa venujú numizmatike. Mesačne nás navštívi niekoľko tisíc návštevníkov, s ktorými môžete zdieľať túto úžasnú záľubu.

Všetko čo sa na stránke Burza mincí v Pravidlách stránky píše je rokmi overená pravda. Preto je táto stránka taká úspešná a podľa mňa úspešná aj naďalej bude. Preto s Burzou mincí už roky spolupracujem. Burza mincí je silný hráč, s ktorým treba v numizmatike s určitosťou počítať.

A teraz ku "Karlovej cene za numizmatiku".

Rozhodol som sa pod záštitou Burzy mincí raz ročne, po dobu päť rokov, udeľovať cenu - "Karlova cena za numizmatiku". Cenu získa ten zberateľ, ktorý sa bude významnou mierou podieľať na rozvoji numizmatiky v danom roku, alebo v predchádzajúcom období. Predpokladá sa, že to bude internetový zberateľ z Burzy mincí, teda osoba vám známa. Môže to však byť i zberateľ mimo Burzu mincí, dokonca i neinternetový zberateľ. Cenu môže získať i skupina osôb, alebo i organizácia. Sám sebe cenu udeliť nemôžem. Cenu nemôžem udeliť tej istej osobe viackrát. Cenu budem udeľovať raz ročne, po dobu päť rokov, teda v rokoch 2017 až 2021. Samozrejme, iba ak sa nestane niečo výnimočné. Odovzdanie ceny bude osobné (ak tomu nebudú brániť výnimočné okolnosti) po dohovore s oceneným(i).

Pre každoročné udeľovanie ceny som sa rozhodol z dôvodu, že nič také tu zatiaľ nie je a ja viem, že oceňovať je koho. Nejedná sa samozrejme o prestížnu Nobelovu, či Pulitzerovu cenu. Ale myslím si, že i toto lokálne numizmatické ocenenie každého zberateľa poteší.

Ako to bude celé fungovať ?

Koncom kalendárneho roka budem od vás, ale i od iných zberateľov, očakávať verejné, či neverejné návrhy na ocenenie. Budem potrebovať meno (nick) a dôvod prečo ho navrhujete. Na konci roka, alebo v januári nasledujúceho roku vyhlásim kto cenu získal. Ak nebudú žiadne návrhy, rozhodnem sa sám komu cenu udelím. Cenu udeľujem pod záštitou Burzy mincí a preto jediným mojim poradcom v tejto veci bude administrátor Burzy mincí - Radim. Burza mincí je jediná verejná stránka, kde je tento článok uverejnený a kde bude uverejnené, kto cenu získal. Všetky tieto informácie budú i na niektorej z mojich zamknutých stránok, alebo v zamknutých rubrikách, či zamknutých blogoch.

Čo získavajú držitelia cien ?

Držitelia cien "Karlova cena za numizmatiku" získavajú moju mosadznú gravírovanú medailu v etue a certifikát o udelení ceny. Môžu tiež získať dary, ktoré za týmto účelom od zberateľov obdržím.

Ako to celé prebehlo v roku 2017

Keďže tento blog som zverejnil až koncom roka (20.12.2017) a žiadne návrhy som predtým od nikoho nežiadal, tak cenu som udelil jednému z mojich nominantov, podľa vlastného rozhodnutia v spolupráci s Radimom, administrátorom Burzy mincí. Držiteľa ceny za rok 2017 som vyhlásil 31.12.2017.

Kto za tým všetkým stojí ?

S myšlienkou udeľovať raz ročne cenu za numizmatiku som sa pohrával už dlhšiu dobu. Niekoľko dní pred uverejnením tohto blogu som túto svoju myšlienku rozpracoval a dal jej názov "Karlova cena za numizmatiku". Oslovil som Radima, administrátora Burzy mincí. Doladili sme niektoré detaily a výsledkom je tento blog. Na tomto projekte sa 50 %-ami za celú Burzu mincí sponzorsky podieľa Radim a 50 %-ami sa podieľam ja. Netreba za tým hľadať žiadne konšpirácie, ako sa to občas stáva. Ubezpečujem vás, že je to stratový projekt. Ale ja si veľmi vážim ľudí, ktorí dokážu vytvoriť nejakú nadhodnotu. A práve to bol základ mojej prvotnej myšlienky.

Prosím užívateľov, aby pod blog písali len vecné komentáre. V komentároch pod blogom budú totiž okrem iného i návrhy na udelenie ceny a tu bude uverejnené i to, kto cenu získal.

Ďakujem

Karel

Smile

----------

Držitelia "Karlovej ceny za numizmatiku":

 • rok 2017 - 118apo118
 • Mimoriadna cena k 10. výročiu vzniku Burzy mincí -
 • rok 2018 -
 • rok 2019 -
 • rok 2020 -
 • rok 2021 -

----------

Nominácie (v abecednom poradí):

 • rok 2017 - 118apo118 / da / didi83 / minca1 / Radim / SNS TN / Taťka / trobo /zizi74 + 1numizmatik
 • Mimoriadna cena k 10. výročiu vzniku Burzy mincí - návrhy - Caesar / da / MilanBA / minca1 / Radim / tomi / trobo
 • rok 2018 -
 • rok 2019 -
 • rok 2020 -
 • rok 2021 -

----------
Poďakovania:
Touto cestou ďakujem p. Emilovi Č. z Nitry za priestory, stroje, náradie, prípravky a materiál, teda komplet výbavu na razbu medailí.
Touto cestou ďakujem nicku pinocchio za vytvorenie grafických návrhov certifikátov (č.1,2,3).
Touto cestou ďakujem adminovi Burzy mincí Radimovi, za možnosť realizácie tohto projektu na tejto stránke a za sponzorovanie 50% nákladov.
Touto cestou ďakujem Maxovi za dary, ktoré venoval tomuto projektu.
----------

Foto:
Raznica averzu
Medaila Averz - "Karlova cena za numizmatiku" = "Karlova medaila" (Ms, 6,86 g, 23 mm, 2 mm) - kolopis Karel
Medaila Reverz - gravírovaný - Burza mincí 2017
Medaila Reverz - gravírovaný - Burza mincí 2008-2018 (mimoriadna cena k 10. výročiu vzniku stránky)
Medaila Reverz - gravírovaný - Burza mincí 2018 (po 2021) - foto zatiaľ nie je k dispozícii - foto bude priebežne doplňované
Bublina, etue
Certifikát č.1 bez držiteľa
Certifikát č.2 bez držiteľa
Certifikát č.3 bez držiteľa
Certifikát č.4 bez držiteľa
Certifikát č.5 bez držiteľa - foto zatiaľ nie je k dispozícii - foto bude priebežne doplňované
"Karlova cena za numizmatiku" za rok 2017
"Karlova cena za numizmatiku" za rok 2017 - dar k cene (zdroj foto - Wikipédia)

Raznica averzu
Medaila Averz - "Karlova cena za numizmatiku"
Medaila Reverz - gravírovaný - Burza mincí 2017
Medaila Reverz - gravírovaný - Burza mincí 2008-2018
Bublina, etue (1)
Bublina, etue (2)
Certifikát č.1 bez držiteľa
Certifikát č.2 bez držiteľa
Certifikát č.3 bez držiteľa
Certifikát č.4 bez držiteľa
Cena za rok 2017
Dar k cene za rok 2017

Komentáre

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Touto cestou ďakujem administrátorovi Burzy mincí - Radimovi - za možnosť realizácie tohto projektu na tejto stránke.
Ďakujem mu tiež za 50 % - ný sponzoring na náklady.

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Z mojej čerstvej pošty od človeka, ktorého si vážim:

Skvělá myšlenka ...

... jako prvního bych asi nejen já navrhl Ela Macha. Myslím, že není nikdo, kdo by v našich krajinách pro numismatiku za poslední roky udělal více, než právě on ...

Na příští rok bych viděl Radima, kterého si také velice vážím a který pro numismatiku toho hodně obětuje. (pokud to nebude střet zájmu)

Ďakujem za návrhy.

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Mne osobne sa páči nezištná činnosť člena BM pod nickom amálka 5883. Poradí, ohodnotí, napíše a snaží s pomáhať členom BM a nielen im ale aj mimo BM radami v oblastiach, na ktoré sa hlavne špecializuje.

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Ďakujem za návrh.

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Ako som už napísal - keďže už je koniec roka a žiadne návrhy som od nikoho nežiadal, tak cenu udelím podľa vlastného rozhodnutia v spolupráci s administrátorom Burzy mincí - Radimom. V januári vyhlásim kto cenu za rok 2017 získal.

Moji nominanti na "Karlovu cenu za numizmatiku" v roku 2017 sú (v abecednom poradí):

 1. 118apo118 - za významný podiel na zvýšení úrovne a kvality Burzy mincí
 2. da - za založenie a viacročné vedenie Burzy mincí
 3. didi83 - za katalóg mincí ČSR na CD
 4. Elizej Macho - ukázal nám ako sa robí špičková numizmatika
 5. minca1 - za papierové katalógy mincí ČSR a R-U
 6. Radim - za vedenie a zvyšovanie úrovne a kvality Burzy mincí
 7. SNS TN (jaroslavci, aivil, resident5, +Caesar) - za numizmatickú aktivitu
 8. Taťka - za založenie Gulášky, ako kultúrno-spoločenskej akcie
 9. trobo - za aktivitu vo vedení blogov na stránkach
 10. zizi74 + 1numizmatik - za katalóg medailí Slovenského štátu

Absolútne bezkonkurenčne najväčším superfavoritom na získanie ceny je pán Elizej Macho !
Ale pán Macho cenu nezíska. A prečo ?

Odpoviem priamo a úprimne:
Necítim sa na to. Pán Macho je svetovo uznávaná numizmatická kapacita hodná prestížnych svetových cien. "Karlovu cenu za numizmatiku" by som mu udelil v prípade, keby to bol napríklad jubilejný stý ročník. Pán Macho urobil pre numizmatiku toľko, že by si zaslúžil sto mojich cien.

"Elo prosím Ťa, ak to čítaš, tak verím, že si ma pochopil. Ďakujem."

Pre pána Macha budem, alebo budeme, musieť vymyslieť niečo iné.
"Karlovu cenu za numizmatiku" v roku 2017 získa niektorý iný nominant z hore uvedených, okrem štvrtého v poradí. Ako som už písal v blogu, jeho meno (nick) uverejním v januári 2018.

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Karel ďakujem za uznanie veľmi si to vážim.

Moderátor BM

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

118apo118 napísal(a):

Karel ďakujem za uznanie veľmi si to vážim.

Máte nepopierateľný a významný podiel na zvýšení úrovne a kvality Burzy mincí. Prišli kvalitné a stále živé blogy, kvalitný materiál v inzerátoch a robíte čisté obchody. Ste nekonfliktný typ. Ľudia Vás rešpektujú. Pred Vašim príchodom sa tu už hovorilo vypínaní svetla. Radimovi táto Vaša nominácia na moderátora vyšla na 200 %.

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Karel napísal(a):

Pre pána Macha budem, alebo budeme, musieť vymyslieť niečo iné.

Myslím si, že viem čo by nadchlo a možno i zlomilo numizmatické srdce i takého velikána akým je pán Elizej Macho.
Boli by to súkromné razby medailí s motívmi, ktoré si nechám pre seba, aby mi ich niekto neukradol.
Som ochotný o tom hovoriť len so silným sponzorom. Jedná sa o plány A a B.
Za istých okolností je možné, že plán B uskutočním i bez sponzora.
Všetko to samozrejme istí plán C.

Z tohto môjho komentára ste sa toho veľa nedozvedeli.
Píšem ho však preto, aby ste vedeli ktorým smerom sa uberajú moje myšlienky.
Píšem ho však hlavne preto, aby ste vedeli prečo pán Elizej Macho nie je držiteľom mojej ceny a nebude ani jej nominantom.
Nezabudol som na neho, to sa asi ani nedá.

S prípadnými serióznymi sponzormi som ochotný jednať kedykoľvek.

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Vážení zberatelia,

držiteľa "Karlovej ceny za numizmatiku" za rok 2017 vám oznámim v komentári v tomto blogu dňa 1.1.2018 o 20,00 hod. Cenu získa jeden z nominovaných zberateľov, ktorí sú uvedení v blogu. Bude to ten, ktorý sa podľa mňa najvýznamnejšou mierou podieľal na rozvoji numizmatiky v danom roku, alebo v predchádzajúcom období. Pretože cenu udeľujem pod záštitou Burzy mincí, budem jej držiteľa vyberať spolu s Radimom, administrátorom Burzy mincí.

Veselé vianoce

Karel

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Plny suhlas

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľa oznámim ...

Vážení zberatelia,

ak by sa niekto z vás ešte teraz rozhodol venovať držiteľovi "Karlovej ceny za numizmatiku" za rok 2017 i nejaký numizmatický, zberateľský dar (napr. mincu, medailu a podobne), napíšte mi to prosím do pošty, alebo mi to oznámte mailom, či mobilom. Ja to sem napíšem, alebo ak chcete tak nenapíšem, pričom vaše meno môže, ale nemusí byť zverejnené. Všetko to záleží na vašom rozhodnutí.

Podmienkou je, aby som mal tento váš dar mal fyzicky u seba najneskôr do 31.12.2017.

Ďakujem.

Karel

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľa oznámim ...

Ďakujem pekne za nomináciu, cením si to Smile Úprimne sa však priznávam, že v tomto roku som sa venoval numizmatike oveľa menej ako v predošlých rokoch. Hlavným dôvodom je moja maličká dcérka ktorej sa snažím venovať čo najviac svojho voľného času, ktorého je beztak dosť málo. Keď trochu vyrastie rád by som sa numizmatike zas viac venoval a možno aj moja maličká bude raz numizmatička Smile

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľa oznámim ...

Didi, ja si tvoju aktivitu veľmi vážim a nezabudol som na ňu.
Možno budeš držiteľom ceny, možno nie.
Ak niekto nezíska Oscara, tak aj nominácia sa počíta. Tu je to tiež tak. Ľudia to čítajú a registrujú. Vedia o tebe.

Nech sa ti darí ... OK

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľa oznámim ...

Karel napísal(a):

Didi, ja si tvoju aktivitu veľmi vážim a nezabudol som na ňu.
Možno budeš držiteľom ceny, možno nie.
Ak niekto nezíska Oscara, tak aj nominácia sa počíta. Tu je to tiež tak. Ľudia to čítajú a registrujú. Vedia o tebe.

Nech sa ti darí ... OK

Ďakujem pekne, je mi cťou Smile Aj vám všetkým nech sa darí, všetko najlepšie do nového roka prajem !

Re: "Karlova cena za numizmatiku"

Karel napísal(a):

Vážení zberatelia,

držiteľa "Karlovej ceny za numizmatiku" za rok 2017 vám oznámim v komentári v tomto blogu dňa 1.1.2018 o 20,00 hod. Cenu získa jeden z nominovaných zberateľov, ktorí sú uvedení v blogu. Bude to ten, ktorý sa podľa mňa najvýznamnejšou mierou podieľal na rozvoji numizmatiky v danom roku, alebo v predchádzajúcom období. Pretože cenu udeľujem pod záštitou Burzy mincí, budem jej držiteľa vyberať spolu s Radimom, administrátorom Burzy mincí.

Veselé vianoce

Karel

Zmena je život ... Smile

Z rodinných dôvodov mením termín vyhlásenia držiteľa "Karlovej ceny za numizmatiku" za rok 2017 na dnes, teda 31.12.2017 o 18,00 hod.
Zajtra totiž budem pri PC len občas. Prihlásený budem (možno), ale na serióznu prácu nebudem mať čas.

Ďakujem za pochopenie.

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľa oznámim už ...

Vážení zberatelia,

dovoľte mi, aby som vám oznámil držiteľa "Karlovej ceny za numizmatiku" za rok 2017. Cenu získal zberateľ, ktorý sa významnou mierou podieľal na rozvoji numizmatiky v danom roku, alebo v predchádzajúcom období. Rozhodovanie nebolo ľahké, pretože nominácie boli veľmi silné.

Nominanti na "Karlovu cenu za numizmatiku" za rok 2017 boli (v abecednom poradí):

 • 118apo118 - za významný podiel na zvýšení úrovne a kvality Burzy mincí
 • da - za založenie a viacročné vedenie Burzy mincí
 • didi83 - za katalóg mincí ČSR na CD
 • Elizej Macho - ukázal nám ako sa robí špičková numizmatika (vyňatý, určený na inú cenu)
 • minca1 - za papierové katalógy mincí ČSR a R-U
 • Radim - za vedenie a zvyšovanie úrovne a kvality Burzy mincí
 • SNS TN (jaroslavci, aivil47, resident5, +Caesar) - za numizmatickú aktivitu
 • Taťka - za založenie Gulášky, ako kultúrno-spoločenskej akcie
 • trobo - za aktivitu vo vedení blogov na stránkach
 • zizi74 + 1numizmatik - za katalóg medailí Slovenského štátu

Ja a Radim sme sa spoločne rozhodli, že držiteľom "Karlovej ceny za numizmatiku" za rok 2017 sa stáva:

118apo118

moderátor Burzy mincí

Dôvod: ... za významný podiel na neustálom zvyšovaní úrovne a kvality stránky Burza mincí.

Spolu s 118apo118 prišli nové blogy, nové komentáre, kvalitné inzeráty a čisté obchody. Prišiel nový, minulosťou nezaťažený, nekonfliktný a rešpektovaný človek. Má nepopierateľný a významný podiel na zvýšení a neustálom zvyšovaní úrovne a kvality Burzy mincí. Ukázal nám všetkým, že stačí poctivo robiť, vytvárať nové veci, odborne komentovať, ponúkať kvalitný numizmatický materiál a úspech musí prísť.

Z môjho pohľadu v percentuálnom vyjadrení ak bol 118apo118 100%-ným víťazom nominácií, tak všetky ostatné nominácie dosiahli 99%. Teda ani jedna nominácia nebola prepadákom. Rozhodlo to, že 118apo118 neustále zvyšuje úroveň a kvalitu stránky Burza mincí, teda prostredie, v ktorom sa práve nachádzame. Ak by tu nebola Burza mincí, neboli by tu inzeráty, blogy a neboli by tu ani užívatelia, teda ani my. A práve to, že Burza mincí je v tomto prípade primárnym elementom, práve to rozhodlo. A tam je to 1%-to navyše. Rozhodlo však i to, že jeho práca bola na stránke viditeľná práve v tomto hodnotenom období, teda v roku 2017. A v neposlednom rade rozhodlo i to, že to bolo naše spoločné rozhodnutie s Radimom, teda administrátorom Burzy mincí. Radim sám najlepšie vie, aký kus práce 118apo118 pre Burzu mincí odviedol.

Cenu odovzdáme jej držiteľovi po vzájomnej dohode na čase a mieste odovzdania.
Dar pre držiteľa ceny, od užívateľa mimo Burzy mincí - 50 EUR.

Ďakujem Radimovi za spoluprácu a možnosť realizácie tohto projektu na stránke Burza mincí.

Karel

Smile

----------
Foto:
"Karlova cena za numizmatiku" za rok 2017
(detaily ceny sú hore v blogu)

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Gratulujem, Martin si to naozaj zaslúži....

admin Burzy mincí

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Veľmi pekne ďakujem toto som ozaj nečakal.Stránku BM mám veľmi rad a aj do budúcna sa budem snažiť rozvíjať aktivity na BM.
Ešte raz ďakujem všetkým

Moderátor BM

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Gratulujem...

Čakaj najhoršie a dúfaj v najlepšie...

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Ďakujem

Moderátor BM

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Martin, blahozelam OK

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Ďakujem Milan

Moderátor BM

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Plne súhlasím. Veľká gratulácia Martinovi.

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Ďakujem Mirco

Moderátor BM

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Gratulujem, je to zaslúžené ocenenie, nech Vám to nadšenie pre túto stránku a numizmatiku vydrží aj naďalej:)

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Ďakujem

Moderátor BM

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Super Apo, gratulujem, Tvoja nezištná aktivita prináša ľuďom na BM radosť, len tak ďalej! Smile

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Ďakujem Helios posnažím sa aj do budúcna

Moderátor BM

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Cena je naozaj v spravnych rukach. Srdecne gratulujem.

Re: "Karlova cena za numizmatiku" ... držiteľ za rok 2017 ...

Gratulujem !!! bol to moj favorit Smile