Dnes je   -   - 198 online - neprihlásený - odborná sekcia.

Čo nás čaká nasledujúcich 7 dní:

Blogy

Vzácne mince v našich zbierkach, alebo mince, ktoré prešli našimi rukami

Zakladám tento blog na základe reakcií užívateľov, ktorí by tiež radi prispeli svojimi fotografiami mincí do blogu Špičkové stavy mincí v zbierkach užívateľov BM, ale ich mince nie sú v špičkovom stave.
Sem môžete kľudne pridávať fotky mincí, medailí, bankoviek, ale aj žetónov, ktoré vlastníte, alebo Vám prešli cez ruky, či dokonca obchodov, ktoré ste sprostredkovali.
Nezáleží na kvalite alebo vzácnosti, blog je zameraný na čokoľvek v oblasti numizmatiky.
Budem sa snažiť priebežne blog oživovať a dúfam, že sa zapoja aj ostatní užívatelia stránky BM.

Špičkové stavy mincí v zbierkach užívateľov BM

Špičkové stavy mincí v zbierkach užívateľov BM

San Marino 2 euro 2017 Rok trvalo udrzatelneho turizmu

San Marino v roku 2017 vyda 2 pamatne 2 eurove mince.
Druhou ocakavanou je pamatna minca vydana k prilezitosti Svatoveho roku trvalo udrzatelneho turizmu.
OSN vyhlasilo rok 2017 za “Rok trvalo udrzatelneho turizmu”, tato idea podporuje odlisny – ohladuplny styl cestovania, favorizuje menej vyspele krajiny a regiony a uci nas respektovat bio rovnovahu v miestach ktore navstivime aby bolo mozne ich zachovat neporusene aj pre buduce generacie, respektovat zivotne prostredie. Autorom navrhu je kanadsky rytec Andrew Lewis.
Minci dominuje znak vytvoreny kanadskym umelcom. Minca bude vydana v doteraz najnizsom naklade zo vsetkych pamatnych minci San Marina a Vatikanu – 70.500ks. Toto je dane hlavne tym ze San Marino vyda sadu obehovych minci s novym motivom kde musi ponuknut vyssi naklad oproti minulym rocnikom a tym padom znizit naklady inych emisii aby neporusili kvantitativ schvaleny ECB.
Minca bude ulozena vo foldri klasickeho format v zaujimavom oranzovo-purpurovo-sedom prevedeni.
Emisia: 31.8.2017
Naklad: 70.500
ROk razby: 2017
Typ razby: UNC vo foldri
Mincovna: IPZS
Emisna cena: 16eur

San Marino 2 euro 2017 Rok trvalo udrzatelneho turizmu
San Marino 2 euro 2017 Rok trvalo udrzatelneho turizmu

Fotečky T.G.Masaryk

Z knihy T.G.Masaryk ve fotografii 1932

Švehla-Masaryk
Španiel-Masaryk

Patina, patinka, patinôčka...

Budem rád, ak má niekto mincu, alebo medailu v peknej patine a pochváli sa-pridá foto, aby sme mu aspoň trocha závideli a potešili si naše zmyslové orgány-oči.

Patina, patinka, patinôčka...
Patina, patinka, patinôčka...

1c 2017 SR

Dnes vydaný v obchode - potešil

25 eur k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky

Národná banka Slovenska vyhlásila v novembri 2016 verejnú anonymnú súťaž na výtvarný návrh striebornej zberateľskej mince v nominálnej hodnote 25 eur k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky. Do súťaže bolo predložených osem výtvarných prác od ôsmich autorov. Komisia na posudzovanie výtvarných návrhov pamätných mincí a zberateľských mincí ich hodnotila v januári 2017. Jej odborným poradcom bol Mgr. Matej Hanula, PhD., zástupca Historického ústavu SAV.
Komisia odporučila na realizáciu výtvarný návrh autora Branislava Ronaia. Na tomto návrhu ocenila vystihnutie témy a kvalitu spracovania. Obe strany s bohatou kompozíciou na averze i reverze sú vo vyváženom súlade. Na averze je umiestnená zástava Slovenskej republiky, ktorú dynamizujú slnečné lúče. Kompozícia pripomínajúca kyticu je dominantne vytvorená z lipových listov. Letiaci vták s rozostretými krídlami podporuje myšlienku oslavy vzniku a rozvoja Slovenskej republiky. Reverz vypĺňa zobrazenie zemegule s poludníkmi a rovnobežkami a s reliéfnym zobrazením mapy Európy s obrysom Slovenskej republiky. V ľavej časti mincového poľa je výsek slnečného kotúča, po obvode ktorého je plasticky voľne znázornené okvetie slnečnice.
Aj keď odborná komisia odporučila na realizáciu tento návrh, guvernér NBS využil svoje právo vyplývajúce z podmienok verejnej súťaže, ktoré mu umožňuje rozhodnúť odlišne od odporučenia komisie. Na základe odporučenia Bankovej rady NBS schválil svojím rozhodnutím na realizáciu návrh, ktorého autorom je Pavol Károly. Na averze je vyjadrený vznik Slovenskej republiky symbolickou zmenou československej zástavy na slovenskú v oblúkovitej kompozícii, ktorej dominuje Bratislavský hrad. V spodnej časti oblúka je zobrazený Karlov most a vrch Kriváň ako symboly Česko-Slovenska. Na reverze vhodným otočením oblúkovitého tvaru zástav do tvaru symbolickej brány Európy autor vyjadril začlenenie Slovenskej republiky, znázornenej mapou, do Európskej únie. Znakom eura s európskymi hviezdami v hornej časti brány poukázal aj na jej začlenenie do eurozóny.
Oba návrhy získali v súťaži zníženú prvú cenu. Druhá ani tretia cena neboli udelené.
V januári 2017 schválila Banková rada NBS doplnenie emisného plánu pamätných a zberateľských mincí na rok 2018 aj o pamätnú dvojeurovú mincu k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky. Súčasne rozhodla, že výtvarný návrh národnej strany tejto mince bude obstaraný formou zadania úpravy niektorého z ocenených návrhov z verejnej anonymnej súťaže na výtvarný návrh striebornej zberateľskej mince s touto tematikou.
Banková rada NBS vo februári 2017 schválila realizáciu pamätnej mince podľa upraveného reverzu výtvarného návrhu, ktorý bol vybraný na realizáciu striebornej zberateľskej mince. Jeho autor Pavel Károly následne uskutočnil požadované úpravy reverzu tak, aby bol vhodný na razbu národnej strany pamätnej mince.
Pavel Károly: národná strana pamätnej dvojeurovej mince

Zdroj: nbs.sk

25 eur k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky
25 eur k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky
25 eur k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky

Chrám sv. Víta 2017 - diskuze

Chtěl bych v tomto blogu znát Váš názor na tuto novoražbu.
Na cenu, na "skutečné prodeje", na kvalitu medailí, postřehy, připomínky, atd a atd.
Za mě vcelku povedené, ale s výhradami, určitě bych uvítal patinovaní, lepší dostupnost pro běžného kupujícího atd atd...
Jaký je Váš názor ???

San Marino BU sada 2017 - nova narodna strana minci

Dna 26.jula mikrostat San Marino vyda rocnikovu sadu obehovych minci s novou narodnou stranou, aplikuje tak pravidlo ECB ked stat eurozony moze smenit narodnu stranu minci po 15rokoch pouzivania toho isteho motivu.
Na minciach budu vyobrazene nasledovne motivy:
• €2,00 - Santo Marino (patron statu), vyobrazenie olejomnalby G. B. Urbinelli
• €1,00 - Druha veza
• €0,50 - portret Santo Marino, podla obrazu E. Retrosi
• €0,20 - Tri veze
• €0,10 - priecelie kostola a klastora Sv.Frantiska
• €0,05 - Kapucinsky kostol
• €0,02 - Mestska brana
• €0,01 - oficialny erb Republiky San Marino
Sady budu vydane v dvoch verziach a velmi malom naklade:
BU sada 1c-2e v oficialnom foldri bez striebornej mince - naklad 23.000ks, emisna cena 26eur
BU sada 1c-2e v oficialnom foldri s pamatnou 5 eurovou mincou - motivom je tento rok Voda - naklad 13.000ks, emisna cena 42eur
Spolu teda len 36.000ks sad co je vemi malo na novy narodny motiv minci, zhruba polovica nakladu novej Vatikanskej sady.
Ktory motiv sa Vam paci viac? Stara ci nova sada?

San Marino BU sada 2017 - nova narodna strana minci
San Marino BU sada 2017 - nova narodna strana minci
San Marino BU sada 2017 - nova narodna strana minci
San Marino BU sada 2017 - nova narodna strana minci

Karlov predajný blog na holandský spôsob - 4. etapa - Záver

Vážení zberatelia,

v tomto predajnom blogu som vám ponúkol 36 položiek, ktoré som predával na upravený holandský spôsob.
Predaj je ukončený.
Ďakujem vám za spoluprácu. Bolo to super.

Numizmatika je zábava ... Smile

Karel

Karlov predajný blog na holandský spôsob - 4. etapa - Záver