dobrý deň zbieram mince slovenského štátu a len nedávno som sa dozvedel jednu informáciu o ktorej som doteraz nepočul. vraj existujú strieborné a zlaté odrážky 5 korunovej mince, ktoré mincovňa venovala významným osobám tej doby a zlatá razba 20 korunovej mince na ktorej je vyobrazený tiso v rýdzosti 987/1000 o hmotnosti 27,2 g. chcem sa spýtať skúsenejších kolegov či tieto mince naozaj existujú a prípadne či ich je možné niekde zohnať a za akú cenu. za odpoveď vopred ďakujem



http://narod.sk/dejiny-slovenov/78-slovenske-mince-pocas-1-sr
4 odstavec na konci
a ak sa tu poriadne prehrabes, niekde vo fore to tu je aj spomenute, len momentalne neviem kde
mozno andrej by vedel skor najst:-)
...
Tie 5 koruny boli vyrazené v Ag -14 kusov pre členov vlády a 1 kus Au pre Tisa.
20 KS Au je len mýtus, minca nebola nikdy vyrazená - len mala byť - ako inak, pre Tisa.
O predaji tých 5 korún som nepočul, ani som ich nikdy osobne nedržal.Sú nezohnateľné.A keby sa dali zohnať ich cena bude v astronomických výškach.
admin Burzy mincí
niečo také som čakal ale že až tak málo to ma prekvapilo...škoda bol by to pekný kúsok do zbierky
Existuje novorazba proof Slov.stat, ale je tam len 5 minci, razba zo striebra ak si dobre pamatam. Cena bola okolo 15 000skk za sadu.
Osobna sprava sluzi iba na vymenu e-mailov.
V knihe ,,Kronika peňazí na Slovensku" vydanej v roku 2009 je uvedené že 5 korunových mincí bolo naozaj vyrazených 14 kusov v striebornej verzii a boli darované prvým členom slovenskej vlády. Predpokladám že ak niektoré z tých mincí prežili vojnu a následné politické perzekúcie exponentov ľudáckeho režimu (myslím, ak neboli skonfiškované štátom, prípadne ich nikto neukradol alebo samotní pôvodní vlastníci sa ich nezbavili), dnes sú rodinnými relikviami v príslušných rodinách. Neviem o tom že by sa niektorá z tých mincí objavila na trhu. Ak by sa objavila na trhu, jej cena by pravdepodobne bola na naše pomery astronomická.
Čo sa týka tej zlatej mince, mám iné informácie ako Radim, aj keď ich neviem podložiť žiadnou relevantnou literatúrou. Tá zlatá minca nie je mýtus. Kedysi som v novinovom článku čítal (a potvrdil mi to jeden numizmatik ktorého odbornosť skutočne rešpektujem), že jeden kus zlatej 20 - korunovej mince zo zlata skutočne vyrazený bol. Bol darovaný osobne Tisovi a údajne si ho Tiso veľmi vážil a vysoko cenil. Potom sa však minca stratila nevedno kam a jej ďalší osud nie je známy. Nevie sa či ostala na Slovensku, či si ju Tiso zobral do emigrácie, či ju on sám ukryl či daroval alebo mu bola ukradnutá. Potiaľto fakty ktoré považujem za pravdivé. Mimochodom, v literatúre sa táto minca spomína ako skutočná a bežne sa udáva že ,,jej osud nie je známy". Mám teda za to že skutočne bola vyrazená. Potiaľto teda fakty ktorým ja sám osobne verím.
Teraz napíšem niečo čo som nikde nečítal a viem iba z ústneho podania od spomínaného numizmatika ktorého ja osobne odborne veľmi rešpektujem. Vravel mi že po revolúcii, keď sa rozbehla renesancia zberateľstva a začala aj o Slovenskom štáte a jeho minciach verejná debata si niekto uvedomil, že tá zlatá minca predsa nemohla byť skutočne JEDINÁ. Vždy sa predsa do obehu dávajú iba kópie, originál každej jednej mince sa ukladá a ukladal do trezoru národnej banky. A v záznamoch NBS sa našlo, že originál tej zlatej mince (teda DRUHÝ , resp. originálny exemplár) v trezore naozaj uložený bol. Avšak fyzicky tam tá minca nebola. Údajne sa vtedy, keď ešte dolár stál 50 korún, objavil tento originálny exemplár nevedno akým spôsobom na dražbe v USA, kde bol vydražený za 600 tisíc dolárov a v súčasnosti je v súkromnej zbierke.
Toľko teda moje informácie. Mám za to, že tie mince (obe - originál aj kópia)
skutočne existovali. Aký je však ich osud, to neviem.
Ben_Hanscom
Pozrel som sa do mnou spomenutej Kroniky peňazí na Slovensku (vydala Fortuna Libri, Bratislava, 2009) a tam je na str. 191 v komentári ku päťkorunovej minci (s Andrejom Hlinkom na reverze) uvedené: ,,V mincovni vyhotovili aj 14 strieborných odrazkov päťkorunáka ako pamiatku pre členov vlády a jeden zlatý pre jej predsedu Jozefa Tisa. Odrazky sa vkladali do osobitného puzdra so štátnym znakom." Je tu aj fotografia toho strieborného odrazku v púzdre. Neviem či jedného z tých ktoré boli darované členom vlády alebo iného, ktorý bol uložený niekde do trezoru v SNB. Čo sa týka zlatého dvadsaťkorunáka, táto kniha neuvádza nič. Teda z toho by vyplývalo že Tiso ako predseda vlády dostal jeden zlatý odrazok päťkorunáka a neskôr ako prezident jeden zlatý odrazok dvadsaťkorunáka. Neviem ako to bolo, ale ak by mal po jednom zlatom odrazku z každej z týchto mincí, bola by z Tisa razom obrovská veličina čo sa týka zbierky numizmatických kuriozít.
Budem rád ak do tejto veci niekto znalý vnesie viac svetla, najlepšie aj s odkazmi na literatúru.
Ben_Hanscom
G. Chlapovič (2000) "Často tradované povesti o existencií zlatého odrazku 20-korunovej mince k voľbe prezidenta sú nepodložené Minca zo zlata nebola oficiálne požadovaná, a preto nebola razená."
Zbieram mince .... a snažím sa o tom čo najviac vedieť
Presne ako píše Caesar.Okrem toho môj kamarát z Kremnice - vnuk pána Chlapoviča mi potvrdil, že razba zlatého 20 korunáka nebola nikdy prevedená.To znamená, že všetky informácie sú mýtus.Len mala byť razená, ale nebola.Takže všetky báchorky okolo sú len povedačky.Možno by som uveril, keby ste mi dal odkaz na katalog, že sa minca v USA fakt predala.
To je ako s ufom...mýtus, že existuje tu je, ale kto kedy podal 100% dôkaz?Pokým sa neukáže na trhu, tak tomu neverím a dovtedy to bude v sekcii mýtov a legiend.
A okrem toho, kto mohol lepšie a kvalifikovanejšie potvrdiť, že minca bola vyrazená alebo nie ako pán Gejza Chlapovič?Sivá eminencia mincovne?Od neho už pre mna vyššia ,,šarža´´ na potvrdenie či bola minca vyrazená nie je...
admin Burzy mincí
Neviem ako to s tou dvadsaťkorunou bolo, asi je naozaj smerodajný údaj pána Chlapoviča, ktorý o tom iste vedel najviac. Možno by bolo dobré napísať aj do NBS či o tom niečo vedia. A ako to bolo s tým zlatým päťkorunákom? S informáciou o zlatom odrazku som sa v uvedenej knihe stretol po prvý krát. Viete o tom niečo viac?
Ben_Hanscom
Našiel som konkrétnu zmienku o tom zlatom dvadsaťkorunáku, a to v katalógu Vlastislav Novotný: Mince Československa, České republiky a Slovenské republiky (rok vydania 2009).
Ten na str. 28, ku striebornému dvadsaťkorunáku (položka č. 34) uvádza poznámku: ,,Dne 29.10.1939 byla vyražena jedna mince ze zlata 987/1000, 27,2g a byla poslána jako dar prezidentovi. Osud mince není znám." Myslím že toto je veľmi erudovaný zdroj a veľmi konkrétne údaje nasvedčujúce tomu, že tá minca (resp. dva kusy ako som uviedol vyššie) skutočne existovali. Myslím že v katalógu by sa niečo také neudávalo bez dôkladného overenia tej informácie.
Ben_Hanscom
Na Novotného by som sa v tom až tak nespoliehal najme keď spomína iba jednu legendárnu a nedoloženú mincu a nespomína ani jednu z doložených venovaných mincí (5 Ks - Au, 5 Ks - Ag, 20 Ks 1939 - Ag) tam by som sa viac spoľahol na odbornú literatúru ako na komerčný katalóg aj keď si numizmatický život bez neho neviem predstaviť.
Zbieram mince .... a snažím sa o tom čo najviac vedieť
A to akože Novotný je nejaká kapacita?Pre mna a veľa ostatných to žiadna kapacita nie je...Napr. niektoré údaje má od R.Chlapoviča (vnuk G.Ch.) napr. ako to že Dubček bez opisu a atd, doslova ho prosí aby mu dodal nejaké nové info do jeho akože katalogov(inak povedané brožúry, ktoré vydáva každý rok pre zisk a vždy len o niečo zvýši ceny podľa prebytkov svojich a svojich kamarátov)...On o tom Dubčekovi ani nevedel a daľšie iné veci. Viem, že ten 20 korunák v katalogu je, ale ako to môže napísať, ked ju v živote nevidel??Ak mi niekto ukáže ten 20 korunák, alebo relevantný zápis z mincovne, že minca bola NAOZAJ vyrazená, darujem tejto stránke na rozvoj 1000 eur....A to myslím vážne.
admin Burzy mincí
Pána Novotného osobne nepoznám, ale predpokladám že do katalógu by nenapísal niečo len tak ,,z brucha". Na tom že oslovuje zdroje ako je pán Chlapovič, ktorý je iste erudovaný zdroj, nevidím nič zlé. Pri každej odbornej publikácii treba vyhľadávať zdroje, a toto je oslovenie zdroja, ktorý nepochybne vie priniesť zaujímavé skutočnosti, možno aj doteraz neznáme. K tomu dvadsaťkorunáku skúsim napísať e-mail do NBS či o tom niečo vedia, predpokladám že majú pracovníkov ktorí sa týmto veciam venujú a budú vedieť odpovedať. A čo sa týka toho zlatého päťkorunáka, jeho existencia je podľa Vašich informácii doložená?
Ben_Hanscom
Neviem z akých zdrojov pán Novotný čerpal, ale údaje o tej minci ktoré som z jeho katalógu citoval sú veľmi konkrétne, asi ich mal zo zdrojov ktoré považoval za dôveryhodné.
Ben_Hanscom
Myslím že korektná informácia by nemala obsahovať dátum vyrazenia 29.10.1939 pretože bola nedeľa a malo sa to vyraziť pre prezidenta - kňaza čo je v kléro-fašistickom štáte dosť vysoko nepravdepodobné.
Zbieram mince .... a snažím sa o tom čo najviac vedieť
Neviem aký bol vtedy deň, ale nezabúdajte že vtedy už Slovensko bolo vo vojnovom stave s Francúzskom a ak sa nemýlim tak aj s Britániou. Okrem toho bola hektická doba budovania nového štátu a za takýchto podmienok by som sa vôbec nedivil keby sa pracovalo aj v nedeľu. A predovšetkým v mincovni, ktorá mala určite plné ruky práce s razením mincí nového štátu, keďže iste bol silný politický záujem na čo najrýchlejšom nahradení československých mincí v obehu slovenskými. Preto myslím že aj vtedajší režim mohol schváliť prácu aj v nedeľu.
Ben_Hanscom
O vojnových udalostiach toho obdobia ku ktorým sa nechcem tu vyjadrovať, lebo je to stránka o minciach si môžete bližšie prečítať na stránke v mojom profile.
Bohužiaľ mám tendenciu skôr dôverovať zdroju, ktorý je preplnený citáciami z oficiálnej korešpondencie medzi ministerstvom financií a mincovňou s konkrétnymi archívnymi číslami a dátumom ako nepodloženému odkazu v komerčnom katalógu.
Zbieram mince .... a snažím sa o tom čo najviac vedieť
Nikto však nemôže zaručiť že nejaký neoficiálny odražok na komerčné účely neexistuje
.
Zbieram mince .... a snažím sa o tom čo najviac vedieť
Ja neviem ako to s tými mincami naozaj bolo, som zvedavý čo mi napíšu z NBS. Teda ak napíšu. Myslím že ich záznamy v tomto smere budú najpodstatnejšie.
Ben_Hanscom
Pána Novotného osobne nepoznám, ale predpokladám že do katalógu by nenapísal niečo len tak ,,z brucha". Na tom že oslovuje zdroje ako je pán Chlapovič, ktorý je iste erudovaný zdroj, nevidím nič zlé. Pri každej odbornej publikácii treba vyhľadávať zdroje, a toto je oslovenie zdroja, ktorý nepochybne vie priniesť zaujímavé skutočnosti, možno aj doteraz neznáme. K tomu dvadsaťkorunáku skúsim napísať e-mail do NBS či o tom niečo vedia, predpokladám že majú pracovníkov ktorí sa týmto veciam venujú a budú vedieť odpovedať. A čo sa týka toho zlatého päťkorunáka, jeho existencia je podľa Vašich informácii doložená?
Co sa tyka cien, tak katalog je uplne vedla.
Vzacnejsie mince v super stavoch su nedocenene.Niekedy je tam odkaz iba na jeden predaj bud Aurea,CNS alebo Rauch.Existuje pritom mnoho dalsich aukcnych spolocnosti.
Naopak tie menej vzacne su tam umelo nadhodnotene, niektore R az xR oznacenie su roky chybne,ked je taky odbornik asi by mu malo zalezat co tam pise.
Na burzach sa tym katalogom ohana 95% predavajucich, dava podla toho ceny.
Pre cloveka, co zacina s numizmatikou je to pomocka ako sa nenechat oklamat, ked to mate v ruke pred predajcoma pozriete si cenove katogerie toho co kupujete a znizite predajcovi manevrovaciu moznost na "pre predajcu vyhodnu predaj"
O nejakej fundovanosti nebudem polemizovat, osobne v brozure za 250 kc by som ocakaval aspon spomenute razobne skusky napriklad RU minci.Cast tam je cast nie.
Katalog ma pre mna vypovednu hodnotu iba co sa tyka rocnikov, tazsie uz co sa tyka R az xR minci, o nejakej vypovednej hodnote, co sa tyka cien sa neda hovorit uz len preto, ze to zostavuje jeden clovek.
Osobna sprava sluzi iba na vymenu e-mailov.
Myslím že korektná informácia by nemala obsahovať dátum vyrazenia 29.10.1939 pretože bola nedeľa a malo sa to vyraziť pre prezidenta - kňaza čo je v kléro-fašistickom štáte dosť vysoko nepravdepodobné.
Toto ma celkom pobavilo.
Pre katalóg slovenských a československých bankoviek klikni sem.
Pre fotografie všetkých euromincí klikni sem.
Čestne vyhlasujem, že na tejto stránke mám iba tento účet.
Ja neviem posúdiť odbornú hodnotu jeho katalógov, na takú numizmatickú úroveň som sa ešte nevypracoval
. Ale ak aj jeho katalógy nie sú v niektorých smeroch presné, ťažko si viem predstaviť že len tak nepodložene by si vymyslel tú zlatú mincu a aj jej parametre. Podľa čoho teda podľa Vás má človek posudzovať cenu mincí (tých menej vzácnych) ak nie podľa jeho katalógu? Moja skúsenosť je taká že obchodníci majú spravidla výrazne vyššie ceny ako sú v jeho katalógu, a to aj tých menej vzácnych mincí. A obvykle nie sú ani ochotní vyjednávať. Podľa mňa (aj keď neviem posúdiť jeho odbornú stránku) je ten katalóg veľmi dobrá vec a aspoň čiastočne brzdí predajcov v úplnom premršťovaní cien a okrádaní menej zdatných začínajúcich zberateľov.
Ben_Hanscom
Nezatracujem Novotného a pravidelne ho tiež kupujem (každý) už som to tu niekde spomínal v numizmatickej komunite je nezastupiteľný a na našom trhu aj dominantný a mienkotvorný, ale osobne v ňom niektoré údaje beriem s rezervou a to najme pri teraz najpoužívanejšom 1918-2010. Ceny beriem s rezervou zhruba -30% okrem vzácnejších tam sa nedá už vôbec použiť katalóg ale iba aukcie a chuť kúpiť to
.
Zbieram mince .... a snažím sa o tom čo najviac vedieť
Podla mojich informacii boli vyrazene 2 ks 5 Korun Au pre prezidenta Tisa a pre ministra financii M. Pružinského. Strieborných 5 korunaciek bolo vyrazenych 14 ks pre clenov vlady + ministerstvo dodatočne objednalo ešte 1 ks pre člena vlády, na ktorého sa zabudlo + mince zo striebra razené na pamiatku dostali aj členovia správneho zboru mincovne... takze dokopy tych striebornych bolo asi o nieco viac ako 14 ks...
www.zberatelstvo.com
Koupím 3-5 kusů oběhové slovenské koruny (1 SKK) z období 2003-2008 (čím vyšší rok, tím lépe), v hezkém, nepoškozeném stavu (do sbírky). Kdo má zájem, napište prosím na mail. Díky moc, Michal CZ
...
ja by som aj mal, ale postovne do Ciech ta bude stat viac, ako samotne mince
...
Tu asi začína niekde pravda o zlatých minciach vojnového Slovenského štátu. Viem si predstaviť, že môže fungovať " obchodík " s nelegálne vYrazenými odražkami predmetných mincí s originál razidiel trebárs i zo zlata. Pekne pridaná legenda a peniažky sa sypú.
Neviete nahodou niekto cenu tich 5Ks Ag ? Dost ma zaujma aku to môze mat hodnotu .
sa nikde nepredala...A keby sa objavila na predaj, cena bude vysoká, záleží aký strelec po nej skočí.
admin Burzy mincí