Dnes je   -   - 29 online - neprihlásený - odborná sekcia.
Numismatika Turnov

Blog používateľa Karel

★ "Rozhovory o numizmatike 2019-2020" ★

Vážení zberatelia,

po rozhovoroch o numizmatike v rokoch 2013 s názvom "Aktuálne rozhovory Burza mincí 2013" a 2015 s názvom "Aktuálne rozhovory Burza mincí 2015" pokračujem treťou sériou s názvom "Rozhovory o numizmatike 2019-2020", ktorá začína práve teraz. Obe predchádzajúce série boli úspešné a vyšli i v papierovej podobe, napríklad s hrebeňovou väzbou, tvrdým podkladom vzadu a s priehľadnou fóliou vpredu. Ale boli použité i iné obaly a iné väzby (i šité), hlavne pri výtlačkoch mimo Burzu mincí. Iné boli i niektoré názvy. Názov "Aktuálne rozhovory Burza mincí 2013 (2015)" bol zmenený napríklad na Numizmatika 2013 ale i Príloha k numizmatike 2013 vydaná v roku 2015, pričom úvodná strana bola i farebná, alebo obrázková (mince, medaily). Počty výtlačkov nie sú známe (spolu cca do 100 viazaných výtlačkov). Prvé obálky rozhovorov 2013 a 2015 a giflogo rozhovorov sú dolu v obrázkoch v tomto blogu.

Prvý rozhovor som robil dňa 25.7.2013 s vydavateľom katalógov JUDr. Stanislavom Valovičom, ktorý má nick minca1. Posledný rozhovor na Burze mincí som robil dňa 4.5.2015 ako veľmi krátky rozhovor o numizmatike s moderátorom a redaktorom v teréne, teda so zberateľmi, ktorí boli v mojom tíme na jednej mojej dnes už neexistujúcej stránke.

Samotnú myšlienku opätovného uvedenia tohto overeného formátu, ktorý som vymyslel a prvýkrát použil v roku 2013, oprášil a navrhol administrátor Burzy mincí Radim. Realizácia je opäť na mne.

V tejto tretej sérii rozhovorov nebudem, alebo teda aspoň neplánujem, nič podstatné meniť. Veci, ktoré majú úspech by sa totiž nemali meniť. Dopĺňam však tri možnosti pre účastníkov rozhovorov.
V prvom poradí ... Je to možnosť doplnenia ľubovoľného počtu obrázkov. Samozrejme, ak by mal niekto ďalšie doplňujúce technické návrhy, alebo rôzne námety, môže mi napísať. Netvrdím, že všetko hneď na základe toho zmením, ale možno sa nájde niečo akceptovateľné.
V druhom poradí ... Je to možnosť dobrovoľne sa prihlásiť za účastníka rozhovoru s možnosťou voľby konkrétnej témy, alebo bez voľby témy. Dobrovoľné prihlásenie je možné verejne formou komentáru, alebo správou (do mojej pošty). V prípade dobrovoľného prihlásenia sa správou, je možnosť túto skutočnosť uviesť, alebo zatajiť (teda neuviesť). Vyhradzujem si však právo, rozhodnúť o tom, kto bude účastník rozhovoru.
V treťom poradí ... Je to možnosť navrhnúť účastníka rozhovoru s možnosťou voľby konkrétnej témy, alebo bez voľby témy. Návrh je možné podať verejne formou komentáru, alebo správou (do mojej pošty). V prípade návrhu správou, je možnosť túto skutočnosť uviesť, alebo zatajiť (teda neuviesť). Vyhradzujem si však právo, rozhodnúť o tom, kto bude účastník rozhovoru.

Aspoň raz mesačne, poťažmo i častejšie, sa budem snažiť priniesť vám nový rozhovor. Na pláne sú i rozhovory s numizmatikmi, alebo zberateľmi, či obchodníkmi mimo Burzu mincí. Verím, že sa medzi vami nájdu zberatelia, ktorí si rozhovory so záujmom prečítajú. Ak budete pociťovať potrebu vyjadriť sa k rozhovoru, či už negatívne, alebo pozitívne, tak využite komentáre, alebo mi napíšte správu. Po predošlých skúsenostiach upozorňujem užívateľov Burzy mincí, že čítanie mojich blogov a fór, vrátane tohto, nie je povinné (návrh zákona o povinnom čítaní mojich príspevkov totiž zatiaľ v NR SR neprešiel v prvom čítaní (len žartujem)). Ak sa vám moje blogy a fóra nepáčia, nečítajte ich, prosím, alebo vytvorte lepšie a čítanejšie blogy, či fóra. Rád si ich prečítam. Priestor tu je.

Každý rozhovor bude uverejnený ako samostatný komentár, alebo viac komentárov, v závislosti od počtu autorom uverejnených obrázkov, pričom text bude môcť byť i vo viacerých komentároch pri príslušných obrázkoch. Kópia, alebo jej časť, či iba upútavka každého rozhovoru, bude uložená v blogu a bude sa dať rozbaliť a zbaliť. Táto kópia, alebo upútavka bude bez obrázkov. Blog bude obsahovať obrázky v dolnej časti. Ak zastanete myšou na obrázku, zobrazí sa vám jej autor a popis.

Pre tých užívateľov, ktorí sú na Burze mincí noví a rozhovory v rokoch 2013 a 2015 nečítali, je tu zbalená ukážka, ktorú treba rozkliknúť. Je to výber niekoľkých otázok z niekoľkých rozhovorov -

Prvý a možno i druhý rozhovor by som chcel uverejniť ešte v tomto roku. Je to časovo dosť náročné. Plne totiž rešpektujem súkromie účastníkov rozhovorov.

Obrázky :

Karel - Prvá obálka z roku 2013
Karel - Prvá obálka z roku 2015
Karel - giflogo
Numik - razby ARTIA
Numik - 2d 1934 - po kliku sa zobrazí i reverz mince

Moja staršia, ale stále živá myšlienka o "TOP Guláške"

Čítajúc na Burze mincí pred-guláškové, guláškové a post-guláškové komentáre od známych nickov ako ...

... tomi, trobo, aivil47, jaroslavci, resident5, Caesar, Marián 777, lanci, swat, Radim, sparky, 991, rudi2, Namir, janko.b, zawod, profík421, Arsakes Taťka, da, majo2291, Rim1, dante33, 118apo118, Medvedík141, amalka5883, MilanBA, Július777, adinoku, Lusifer, oxy, ale i mnohých ďalšich, pričom musím spomenúť v nie v zlej viere, ale štatisticky i mená ako Korlen, Radek, či michal bb ... (ospravedňujem sa, ale určite som minimálne na desať ľudí zabudol) ...

... a uvažujúc veľmi pozitívne, mám už dlhšiu dobu, cca od leta 2016, jednu myšlienku - zorganizovať "TOP Gulášku".

Chcelo by to, teda aspoň podľa mňa, zorganizovať "TOP Gulášku" (to je len môj pracovný názov). Mal som plán, predniesť vám tento môj zámer vopred, pri príležitosti 10. výročia vzniku Burzy mincí, teda v roku 2018, ale i skôr. Ale turbulencie v mojom osobnom živote a zhoršenie môjho zdravotného stavu, spojeného s brutálnym odčerpávaním mojich finančných prostriedkov spôsobili, že som dal túto tému na druhú koľaj.

Nehovoril som o tejto myšlienke doteraz s nikým. Teraz ju tu zverejňujem prvýkrát. Malo to byť vtedy prekvapenie.

Moja predstava "TOP Gulášky" bola v dvoch možnostiach :

1.
PKO Nitra, pozvaných cca 50 užívateľov Burzy mincí, pozvanie pre Aukčný dom Macho & Chlapovič, stretnutie v sobotu ráno, ubytovanie sa v PKO Nitra, asi o 14 hod - Prvá sálová nezisková aukcia Burzy mincí (licitátor Karel, v.c. 0 €, a.p. 0 %, príhoz ľubovoľný, mobily vypnuté, odmena pre licitátora dobrý pocit + 0 €, takto to mám rád), asi o 19 hod - slávnostná večera s príhovorom administrátora Burzy mincí Radima (a iných, ktorí prejavia záujem), voľná zábava do rána, kultúrna vložka - kvalitný striptíz z miestneho zariadenia (nie z bordelu, ale profi). Nedeľa podľa záujmu. Finančne by som zatiahol 50 % a hľadal by som ďalších sponzorov tak, aby pozvaných cca 50 užívateľov Burzy mincí, neplatilo nič. Súčasťou podujatia by bola minimálne jedna zbierka (O.Z. Robíme to pre deti, TN), ak nie viac.

2.
To isté, alebo zhruba to isté, v strede Slovenska - Hotel Lux Banská Bystrica. Išlo mi v tomto prípade o dve veci. Do stredu Slovenska to má totiž každý najbližšie a Elo Macho býva (alebo býval) v Banskej Bystrici. Prítomnosť M&CH je punc kality, máme Radima, ale chceme i Ela a Rada. Finančne by som zatiahol 50 % a hľadal by som takisto ďalších sponzorov.

Výber z týchto dvoch možností (alebo iná), by sa doladili v komentároch. Žiaľ, moje problémy, ktoré som spomínal, spôsobili, že som nič nezorganizoval, za čo sa vám ospravedlňujem. Výročie pominulo, ale myšlienka žije ďalej.

Ak by sa však našiel silný sponzor (sponzori), tak moja staršia, ale stále živá myšlienka o "TOP Guláške" ožije ... Smile

Moja staršia, ale stále živá myšlienka o "TOP Guláške"

☆ "Karlov NEnumizmatický blog" + "Klub 10 tisíc" ♫

Karel
Numik, kníže Jiří Lobkowicz, Karel
Elo Macho, TOP star európskej numizmatiky (píše cez nick Radim)
bratr Josef (†63)
Otakar Španiel (1881-1955)
Josef Šejnost (1878-1941)
Jaroslav Benda (1882-1970)
Andrej Peter (1912-2003)
Zdeněk Kolářský (*1931)
efsoboy, Karel
Karel, Radim
118apo118
tomi
belo
hodně tajemní bratři numismatici v Praze, Olomouci a jinde v české posvátné zemi
minca1
amalka5883
Milan
trobo
Caesar

...

"Karlov NEnumizmatický blog" + "Klub 10 tisíc"

...

Karlov predajný blog na holandský spôsob - 4. etapa - Záver

Vážení zberatelia,

v tomto predajnom blogu som vám ponúkol 36 položiek, ktoré som predával na upravený holandský spôsob.
Predaj je ukončený.
Ďakujem vám za spoluprácu. Bolo to super.

Numizmatika je zábava ... Smile

Karel

Karlov predajný blog na holandský spôsob - 4. etapa - Záver

Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika

Úvod:
Pretože Burza mincí tu bude naveky a pretože tu sa to všetko začalo, dávam sem tento prehľad mojich súkromných razieb medailí pre vás a pre ďalšie generácie zberateľov, užívateľov, náhodných čitateľov a tých zberateľov, ktorí pátrajú po pôvode neznámych medailí. Tento prehľad sa v rôznych podobách nachádza na štyroch weboch a v jednom rozpracovanom katalógu. Verím preto, že sa zachová.

---

Súkromná razba -
Medaila “Minca Burzy mincí 2011” (razené v r.2011),
spolu náklad 21 ks číslovaných, v troch kovoch – Au, Ag, Ms,
certifikát, etue (okrem Ms).
Razila Mincovňa Kremnica.

Súkromná razba -
Medaila “Minca Burzy mincí 2012” (razené v r.2011),
spolu náklad 25 ks číslovaných, v troch kovoch – Au, Ag, Ms,
certifikát, etue (okrem Ms).
Razila Mincovňa Kremnica.

Súkromná razba -
Medaila “Minca Burzy mincí 2013” (razené v r.2012),
spolu náklad 21 ks číslovaných, v troch kovoch – Au, Ag, Ms,
certifikát, leták, etue (okrem Ms).
Razila Mincovňa Kremnica.

Súkromná razba -
Medaila “Minca Burzy mincí 2014” (razené v r.2013),
spolu náklad 24 ks číslovaných, v troch kovoch – Au, Ag, Ms,
certifikát, leták, etue (okrem Ms).
Z toho 3 kusy gravírovaný Ms Žetón “ŽETÓN BURZA MINCÍ 2014”.
Razila Mincovňa Kremnica.

Súkromná razba medailí, klubová, nepublikovaná, náklad 50 kusov (rok 2014).
(d 39 mm, h 2 mm, Ms)

Súkromná razba medailí, klubová, nepublikovaná, náklad neznámy, s dorazbami asi 120 kusov (rok 2014).
(d 39 mm, h 2 mm, Ms, Ag, Au)

Súkromná razba -
“Medaila Karel IV. jednostranne razená bez letopočtu” (razené v r.2014),
reverz gravírovaný a pripravený na gravírovanie, náklad 50 kusov, dorazba 50 kusov, mosadz.
Razila spoločnosť HALEN (50 kusov).

Súkromná razba -
“Medaila sv.Václav jednostranne razená bez letopočtu” (razené v r.2015),
reverz gravírovaný a pripravený na gravírovanie, náklad 50 kusov, mosadz.
Razila spoločnosť HALEN.

Súkromná razba -
“Medaila 10 korony Františka Jozefa I. KB jednostranne razená bez letopočtu” (razené v r.2015),
reverz gravírovaný a pripravený na gravírovanie, náklad 50 kusov, mosadz.
Razila spoločnosť HALEN.

Súkromná razba -
“Medaila Márie Terézie 2016 jednostranne razená” (razené v r.2015),
reverz gravírovaný a pripravený na gravírovanie, náklad menej ako 50 kusov, mosadz.
Razila spoločnosť HALEN.

Súkromné odlievané cínové klubové medaily s osobným motívom, nepublikované, náklad 9 kusov (rok 2016).
(d 40 mm, h 3 mm, Sn)

Súkromné klubové medaily s osobným motívom, nepublikované, náklad 3 kusy (rok 2016)
(d 39 mm, h 2 mm, Ms)

Súkromné medaily s osobným motívom, nepublikované, náklad 10+3 kusy (rok 2016)
(d 39 mm, h 2 mm, Ms)

Súkromné medaily s osobným motívom, sčasti nepublikované, náklad 60 kusov (rok 2017)
Súčasťou tejto razby bola i “Karlova medaila” – náklad 20 kusov (dorazby 80 kusov)
(d 39 mm, h 2 mm, Au, Ag, Ms, rôzne povrchové úpravy)

---

Štatistika celková:
Časové rozpätie výroby medailí – 2011 až 2017
Počet výrobných cyklov – 14 cyklov, z toho niektoré otvorené z dôvodu možnosti gravírovania
Počet vyrobených medailí – 426 kusov, plus asi 220 kusov klubových dorazieb
Spôsob výroby medailí – razba, odlievanie, gravírovanie
Materiál medailí – Au, Ag, Ms, Sn, pozlacovanie
Celkové náklady – asi 6500 €
Výroba medailí – Mincovňa Kremnica, HALEN a iné

Výskyt mojich medailí:
Moje medaily vlastnia desiatky zberateľov na svete – Európa (okrem iného i Fínsko, Švédsko, GB a Švajčiarsko), Ázia (Turecko, Japonsko, India), Afrika (Egypt, Tunis, JAR, Maroko), USA (na východnom pobreží), Austrália (študujúci na miestnych univerzitách).
Moje medaily vlastnia aj niektoré významné osobnosti v SR a ČR. Zatiaľ napríklad – Elizej Macho (Aukčný dom Macho a Chlapovič), Ivan Gašparovič, Rudolf Schuster (bývalí prezidenti SR), Andrej Kiska (prezident SR), Miloš Zeman (prezident ČR), Václav Klaus (bývalý prezident ČR).
Medaily rozširujem po svete úmyselne.

Plánovaná razba:
Žiadna.
Dorazby nevylučujem.
Prebieha gravírovanie.

Blogy na BM s mojimi súkromnými razbami medailí:
http://www.burza-minci.com/node/84192
http://www.burza-minci.com/node/105671
http://www.burza-minci.com/node/131004

Katalóg:
V júni 2018 vyšiel v prvom papierovom vydaní "Katalóg Karlových súkromných razieb medailí 2011-2017". Katalóg je neverejný, lebo reverzy (ale i niektoré averzy) medailí obsahujú citlivé údaje (podobizne, mená, nicky, dátumy, udalosti a miesta), ktoré si ich majitelia (a zároveň sponzori) neželajú zverejniť. Tento nízkonákladový (24 ks, 50 strán) samizdatový katalóg s ručnou väzbou je určený pre úzky okruh ľudí (cca 180). Katalóg je súčasťou mojej autobiografie. Obálka katalógu i autobiografie je na obrázku v obrazovej časti blogu.

---

Obrazová časť:

Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika
Prehľad mojich súkromných razieb medailí a konečná štatistika

Raznica, raznice, razničky ...

Vážení zberatelia,
ak máte akékoľvek raznice, razidlá, matrice ... urobte foto a podeľte sa s nami o tieto numizmatické a technické skvosty ... alebo uveďte odkaz na ne ...

Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...
Raznica, raznice, razničky ...

Boli sme na Ebay, teraz sme na Aukro ... :-)

Myslíte si, že uverejnením tohto inzerátu:
http://www.ebay.de/itm/Medal-Medaille-Maria-Theresia-2016-/222198669009
ide o:

 • ide o recesiu ? OK
 • ide o reklamu ? Neviem
 • ide o predaj ? Nono

Numizmatika je predsa zábava ... Hurá
Ďakujem dobrému človeku za uverejnenie ... OK

Boli sme na Ebay, teraz sme na Aukro ... :-)

Rast cien Karlových dukátov 1978

Keď som mal v roku 1993 v Bratislave na burze na Vajnorskej ulici ruke po prvýkrát dukát 1978, bol som očarený jeho krásou. Čistota Formánkovho diela, dokonalosť reliéfu a veľké lesklé plochy vo mne zachovali veľmi silný dojem. Vtedy som ešte netušil, že toto prvé stretnutie ovplyvní môj ďalší zberateľský život. Československé dukáty 1978 razené k 600. výročiu úmrtia Karla IV som odvtedy intenzívne sledoval. Ceny týchto obchodných mincí sa vtedy pohybovali asi do výšky priemerného mesačného platu, teda asi okolo 2000 až 3000 slovenských korún. Vzhľadom k tomu, že internet a mobilné telefóny vtedy ešte neexistovali, bola informovanosť o cenách mincí a o ich vývoji len veľmi slabá. Zberatelia sa v tých časoch stretávali hlavne na burzách a rôznych výmenných stretnutiach, čo boli v podstate jediné zdroje informácií a aj možnosti nákupu, či výmeny. Návštevy zahraničných búrz a aukcií sa postupne rozšírili na Česko, Rakúsko, Nemecko a Švajčiarsko.

Prenesme sa teraz do sveta internetu a mobilných telefónov. Ceny Karlových dukátov medzitým postupne rástli. V roku 2012 sa pohybovali ceny jednodukátov 1978-82 v rozpätí 220 až 450 € a cena dvojdukátu bola asi 500 až 600 €. Aké boli ceny v roku 2014 je videť na obrázku v komentári z mojej stránky -

bbb02.png

A práve koncom roku 2014 nastal vplyvom zvýšeného dopytu zo strany zberateľov a úspešnou snahou niektorých obchodníkov prudký rast cien, ktorý Karlove dukáty posunul do vyššieho cenového levelu. Rast cien po tomto boome pokračuje i naďalej, ale už len miernym tempom. Ceny zo začiatku roku 2015 je videť na obrázku v ďalšom komentári -

bb03.png

Na ďalšom obrázku sú aktuálne TOP ceny -

bbb04.png

Keď teda porovnám ceny z roku 1993, cez rok 2012, s cenami z roku 2016, tak pri dukáte 1978 je to rast asi z 2000 Sk na 220 € až na 1200 € a pri dukáte 1980 je to rast asi z 3000 Sk na 450 € až na súčasných 2550 €. A to je skutočne vysoký rast cien. Tento rast cien vyplýva okrem iného z nízkych nákladov týchto mincí, z neustále rastúceho dopytu spôsobeného zvyšujúcim sa počtom nových zberateľov, znižujúcim sa počtom voľne obchodovaných mincí a tiež znižujúcim sa počtom voľne obchodovaných mincí v zbierkových stavoch. Rast cien vyplýva v neposlednom rade i z potreby zberateľov a numizmatikov vlastniť pôvodné obchodné mince, teda Československé dukáty 1978 razené k 600. výročiu úmrtia Karla IV a nie na trhu sa šíriace komerčné medaily s podobnou tématikou.

Vzhľadom k tomu čo som doteraz uviedol predpokladám, že ceny Československých dukátov 1978 razených k 600. výročiu úmrtia Karla IV budú neustále rásť. Tieto dukáty sú zberateľsky, ale i investične veľmi zaujímavé. Na ich kúpu nie je nikdy neskoro, lebo doteraz vždy platilo to, že už zajtra budú drahšie.

2253876l.jpg

Zdroje:
www.mince-dukaty.com
www.sixbid.com
eshop.machochlapovic.com

Súkromná razba medailí Márie Terézie

Vážení zberatelia.

Mojou ďalšou súkromnou razbou sú medaily s podobizňou Márie Terézie (nar. 13.5.1717 Viedeň - zom. 29.11.1780 Viedeň), celým titulom Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska (1740-1780), Česka (1740-1780), Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska. V roku 1736 sa stala manželkou Františka I. Lotrinského (nar. 8.12.1708 Nancy - zom. 18.8.1765 Innsbruk), s ktorým mala 16 detí. Často je označovaná ako „Matka dvoch cisárov“ - Jozefa II. (vlád. 1765-1790) a Leopolda II. (vlád. 1790-1792). Jej manžel sa 13. septembra 1745 stal rímskonemeckým cisárom (vlád. 1745-1765).

Jedná sa opäť jednostranne razené mosadzné lesklé medaily s hladkým, alebo gravírovaným reverzom. Ako predlohu averzu medailí som použil levantský toliar 1780 pôvodne razený v Gunzburgu mincmajstrom Tobiasom Schöblom a vardajnom Josefom Fabym. Nejedná sa o vernú kópiu originálu. Medaily sú v 2D a mnoho detailov tam chýba. Asi najväčším rozdielom oproti originálu je chýbajúce značenie S.F. na averze, pod podobizňou panovníčky, ktorý je nahradený letopočtom 2016. Materiálom medailí je po skúsenostiach z mojich predošlých súkromných razieb opäť lesklá mosadz. S výsledkom som ako doteraz vždy spokojný. Reverz medailí je gravírovaný, alebo hladký a určený na gravírovanie. Napríklad na vročenie, personalizáciu, k životným jubileám a podobne. Niekoľko medailí som už nechal gravírovať. Výroba medailí vrátane grafických návrhov sa uskutočnila v zahraničnej spoločnosti.

Toto je môj tretí pokus o súkromnú razbu medailí s podobizňou Márie Terézie, pričom prvé dva pokusy stroskotali nie mojou vinou. Podobizeň panovníčky sa v týchto dvoch prípadoch na medaily nedostala, prednosť totiž dostali nicky a mená zberateľov. Môj nick som z dôvodu zmarenia mojej pôvodnej myšlienky na medaily nedal. Medaily z týchto dvoch razieb doteraz neboli publikované.
Môj tretí pokus o súkromnú razbu medailí s podobizňou Márie Terézie bol úspešný hlavne vďaka spolupráci s numizmatickou stránkou Burza mincí. K úspešnej realizácii celého tohto projektu prispeli administrátor stránky Radim a moderátor stránky MilanBA. Ďalej k úspešnej realizácii prispeli používatelia stránky tomi, slamec, Lukas.M, 118apo118, didi83, MIRCO, rudi2, j.v., trobo, swimmer1952, majo2291, janko.b, adinoku, rato1234, Marian76, Martin1008 a BMW3. Všetkým menovaným a celej stránke Burza mincí týmto vyslovujem verejné poďakovanie.

----------
Základné údaje medailí –
Názov: Medaila Márie Terézie 2016 jednostranne razená

Popis –
Averz: 2D portrét Márie Terézie vpravo hľadiaci, časť kolopisu podľa originálnej mince, letopočet 2016
Reverz: gravírovaný podľa objednávky, alebo bez popisu pripravený na gravírovanie
Hrana: hladká bez popisu
Materiál: mosadz
Povrch: lesk

Parammetre –
Priemer: 39 mm
Hrúbka: 2 mm
Hmotnosť: 19,8 g

Náklad –
Spolu: menej ako 50 kusov nečíslovaných medailí (z toho bližšie neurčený počet medailí gravírovaných a ostatné kusy pripravené na ľubovoľné gravírovanie)
Výroba medailí: HALEN Zlaté Hory ČR

Príslušenstvo –
PVC obálka
----------

Medaily sú bez bubliny, bez etue, bez certifikátu a inej numizmatickej papierológie. Príslušenstvo je možné dodatočne si doplniť podľa dôležitosti gravírovanej udalosti. Gravírovanie robia okrem mincovní napríklad aj niektorí zlatníci a kľúčové služby. Celá táto razba medailí nevznikla za účelom zisku i keď časť nákladu ponúknem na niektorých stránkach na predaj. Táto razba je mojou sebarealizáciu v oblasti numizmatiky, bez potreby verejného uznania. Je to razba pre radosť. Dúfam, že aspoň niektorým zberateľom sa tieto medaily s možnosťou gravírovania budú páčiť.

Viac o levantských toliaroch sa dozviete okrem iného i z literatúry, ktorú všetkým odporúčam. Je to knižka (katalóg) Miloslav Nový - Mince Marie Terezie 1740-1780, ČNS Cheb, 1978 (strany 8 až 10, strana 14, strany 49 až 51).

Zdroje:
Wikipédia
Miloslav Nový - Mince Marie Terezie 1740-1780, ČNS Cheb, 1978
vlastné zdroje

Súkromná razba medailí Márie Terézie
Súkromná razba medailí Márie Terézie

9.aukcia Aukčného domu Macho & Chlapovič

S niekoľkohodinovým oneskorením oproti premiére tu uverejňujem komplet článok z môjho webu ...
-----------------------------
Dukát 1937 za 23.000 € (+ %) na 9.aukcii Aukčného domu Macho & Chlapovič
Autor: admin

V dňoch 26.-27.10.2015 sa uskutočnila 9.aukcia Aukčného domu Macho & Chlapovič. Z pohľadu zberateľa československých dukátov, ju vnímam ako veľmi úspešnú. Táto aukcia potvrdila obľúbenosť československých dukátov tak medzi numizmatikmi ako i medzi investičnými zberateľmi. Aukcia potvrdila i neustály rast cien týchto mincí. Aukciu som sledoval na internete. Aukčný dom Macho & Chlapovič mal sledovanie live aukcie na internete zvládnutý úplne dokonale. Vo svojom krátkom článku sa pozastavím pri niektorých položkách z aukcie.

I keď trhové ceny násobkov Svätováclavských dukátov na svojej stránke nesledujem, tak dosiahnutú cenu 78.000 € pri extrémne vzácnom 10 dukáte 1938 v stave about UNC musím spomenúť. Rovnako tak i dosiahnutú cenu 9.000 € pri vzácnom 2 dukáte 1930 v stave UNC. Vysoké ceny dosiali i násobky dukátu 1951. 10 dukát 1951 v stave UNC/about UNC dosiahol cenu 84.000 € a 2 dukát v stave UNC dosiahol cenu 30.000 €.

Bežné ročníky Svätováclavských dukátov 1923, 1926, 1931 a 1933 dosiahli cenu 300 €, čo považujem za veľmi dôležité. Pod hranicou 300 € totiž nezostal ani jeden z týchto dukátov i keď vyvolávacia cena bola pri bežných ročníkoch 200 €. Ročník 1925 dosiahol dokonca cenu 320 €. Samozrejme k dosiahnutým cenám treba pripočítať aukčnú prirážku vo výške 17 %. To platí pre celý tento článok. Stavy mincí spomínaných bežných ročníkov boli about UNC a UNC.

Svätováclavské dukáty s nižšími nákladmi dosiali nasledovné ceny:

 • 1d 1924 - 340 €
 • 1d 1927 - 400 €
 • 1d 1928 - 420 €
 • 1d 1932 - 380 €

Podobné ceny sú i pri priamych obchodoch medzi zberateľmi mimo aukčné domy. Výraznejší rast ceny je pri ročníku 1927. Ročník 1928 podľa mňa mohol presiahnuť cenu 500 €, no nestalo sa tak. Stavy mincí týchto ročníkov boli about UNC a UNC.

Vzácne a vzácnejšie ročníky Svätováclavských dukátov dosiali nasledovné ceny:

 • 1d 1929 - 1.500 €
 • 1d 1930 - 1.500 €
 • 1d 1934 - 1.100 €
 • 1d 1935 - 750 €
 • 1d 1936 - 700 €

Takisto i tu sú podobné ceny pri priamych obchodoch medzi zberateľmi mimo aukčné domy. Najväčším sklamaním celej aukcie je pre mňa dosiahnutá cena pri ročníku 1934. Bol som osobne pri viacerých obchodoch s cenami 1.500 € a viac. Ročník 1934 podľa mňa mohol presiahnuť aj cenu 1.500 €, no nestalo sa tak. Stavy mincí aj u týchto ročníkov boli about UNC a UNC.

Štatistiky som musel prepisovať pri Sade dukátov 1923-1936, kde bola pri stave mincí about UNC dosiahnutá cena 8.500 €. Ceny pri priamych obchodoch medzi zberateľmi mimo aukčné domy sa pritom najčastejšie pohybujú medzi 7.000 až 8.000 €. Je možné, že tento aukčný výsledok spôsobí rast ceny sady dukátov.

Štatistiky som musel prepisovať aj pri veľmi vzácnom Svätováclavskom dukáte 1937, kde bola pri stave mince about UNC dosiahnutá cena 23.000 €. Podľa mojich záznamov bola doteraz najvyššia dosiahnutá cena 22.646 € (AUREA Praha 2014). Ceny pri priamych obchodoch medzi zberateľmi mimo aukčné domy sa pritom pohybujú okolo 10.000 € a pri "podozrivejších" minciach i menej. Tento ročník bude podľa mňa neustále a výrazne drahší a drahší.

Dukát 2014 v stave UNC sa pri vyvolávacej cene 3.000 € nepredal. Osobne nemám z tejto medaily dobrý dojem. Československý štátny znak, v kolopise rok 2014, certifikát, osvedčenie PÚ a ten "bábätkovský" lesk, to je pre mňa silná koncentrácia zvláštností na jednom mieste. Ale je to len môj osobný názor. Nezavrhujem toto dielo. Dukát 2014 má svoje miesto medzi Svätováclavskými dukátmi a rovnako ako dukáty 1968 a 1973 patrí do zbierok a predpovedám mu cenový rast. V tejto aukcii sa podľa mňa nepredal z dôvodu vysokej vyvolávacej ceny. Pri vyvolávacej cene 1.000 €, by podľa mňa dosiahol cenu okolo 2500 €. Tam niekde je dnes jeho trhová cena. I pri vyvolávacej cene 3.000 € sa však mal predať. No nepredal sa.

Karlove dukáty dosiahli v aukcii nasledovné ceny:

 • Sada 1978 about UNC/UNC - 10.000 €
 • 2d 1978 UNC - 1.100 €
 • 1d 1978 UNC - 750 €
 • 1d 1978 good EF - 600 € - eLIVE AUKCE
 • 1d 1979 UNC - 950 €
 • 1d 1980 UNC - 1.500 €
 • 1d 1980 good EF - 1.300 € - eLIVE AUKCE
 • 1d 1981 UNC - 950 €
 • 1d 1982 UNC - 950 €

Čo k tomu dodať ? Nie je čo. Tieto dukáty sú podľa mňa istota a perspektíva. Mám ich veľmi rád a rád s nimi obchodujem, alebo sa zúčastňujem obchodov s nimi. Dosiahnuté ceny sú skvelé.

Trochu pri priamych obchodoch medzi zberateľmi mimo aukčné domy klesá kvalita týchto dukátov. Obchodujú sa totiž stále tie isté kusy a tam musí občas niečo zaškrípať. Katastrofálna situácia je v stavoch 10 dukátov, ktoré sa v stavoch UNC už takmer vôbec na trhu neobjavujú. Pri tomto násobku sa za zbierkový stav považuje stav EF, čo bolo pred dvoma až troma rokmi nemysliteľné. UNC kusy ležia už len v trezoroch zberateľov.

Na záver by som chcel poďakovať Aukčnému domu Macho & Chlapovič za skvelý zážitok pri sledovaní 9.aukcie a zaželať im ešte veľa takýchto úspešných aukcíí.

Zdroje:
oficiála stránka Aukčného domu Macho & Chlapovič
http://eshop.machochlapovic.com/
http://www.mince-dukaty.com/clanky/karlove-dukaty/clanky/dukat-1937-za-2...

9.aukcia Aukčného domu Macho & Chlapovič