Dnes je   -   - 50 online - neprihlásený - odborná sekcia.
Macho a Chlapovič - Aukcie, Eshop, Investičné zlato

Blogy

Medaila roka 2023

Milí zberatelia, priatelia a milovníci medailí. Po pilotnom 0. ročníku ocenenia Medaila roka 2022, ktorý možno zhodnotiť ako úspešný, sme sa rozhodli pokračovať 1. ročníkom ocenenia Medaila roka 2023.

Veríme, že slovenská medailérska produkcia roka 2023 je nemenej zaujímavá a opäť zaujme nielen zberateľskú verejnosť.

Nemáme však prehľad o všetkých vzniknutých medailách, preto čakáme aj na vaše nominácie.

Už teraz môžete posielať svoje nominácie na Medailu roka 2023 na tomto on-line formulári https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdkCbVNn2UPoSJfeGxXxtgXMdsZHuxk...
Svoje nominácie môžete zasielať aj na e-mail MedailerskyKlub@gmail.com s predmetom Nominacia Medaila roka 2023

Uveďte prosím
- základné identifikačné údaje: názov, autor, výrobca, spôsob/technológia výroby (razba, odlievanie), rozmery, materiál/vyhotovenia, náklad, ďalšie info ako zadávateľ/objednávateľ, popis medaily,
- sprievodnú foto averzu a reverzu

Podmienky:
- bola vydaná/vznikla za uplynulý rok (2023),
- od slovenského autora, vyrobené na Slovensku alebo so slovenskou témou,
- vzniklo viac identických kusov (technikou razenia, odlievania)

Bližšie informácie našej webstránke http://medailerskyklub.art/ocenenie-medaila-roka/

Vďaka!

Medailérsky klub, o.z.

Vzácne mince v našich zbierkach, alebo mince, ktoré prešli našimi rukami

Zakladám tento blog na základe reakcií užívateľov, ktorí by tiež radi prispeli svojimi fotografiami mincí do blogu Špičkové stavy mincí v zbierkach užívateľov BM, ale ich mince nie sú v špičkovom stave.
Sem môžete kľudne pridávať fotky mincí, medailí, bankoviek, ale aj žetónov, ktoré vlastníte, alebo Vám prešli cez ruky, či dokonca obchodov, ktoré ste sprostredkovali.
Nezáleží na kvalite alebo vzácnosti, blog je zameraný na čokoľvek v oblasti numizmatiky.
Budem sa snažiť priebežne blog oživovať a dúfam, že sa zapoja aj ostatní užívatelia stránky BM.

Špičkové stavy mincí v zbierkach užívateľov BM

Špičkové stavy mincí v zbierkach užívateľov BM

Videá zo sveta numizmatiky, notafílie, investovania do drahých kovov a pod.

Ahojte,

vytvoril som tento priestor pre vkladanie videí zo sveta numizmatiky, notafílie, investovania do drahých kovov a pod.
Ak na niečo pútavé natrafíte, pokojne sa podeľte s ostatnými stručným popisom a priložením linku, budeme radi.

Ako 1. video vkladám

Starší rozhovor s PhDr. Jiří Militký Ph.D. - kurátor fondu antickej numizmatiky v Národnom múzeu v Prahe, archeológ, numizmatik, autor mnohých publikácií a nespočetného množstva článkov...

V rozhovore sa okrem iného dozviete:
✅kto je numizmatik
✅aké mince zbieral v detstve
✅kedy sa začal venovať archeólogii
✅inflačné praktiky panovníkov
✅keltské mince na našom území
✅pocity pri nájdení pokladu
a mnoho ďalších informácií od prvotriedneho odborníka! Smile

https://www.youtube.com/watch?v=5_4lRDW-3jE

v 15. minúte sa pán pomýlil a uviedol omylom nesprávnu hmotnosť 1 dukátu 1915 (správne 3,49g), tak isto na obrazovke v pozadí nie je samozrejme zobrazená minca, ktorú práve drží v rukách - aj majster tesár sa niekedy utne Smile

Videá zo sveta numizmatiky, notafílie, investovania do drahých kovov a pod.

Audio zábava - Velká numismatická loupež. Objednal si sběratel vlastní přepadení?

Tentokrát vám prinášam trošku iný štýl numizmatickej zábavy.

Dobrodružství české kriminalistiky na pomezí rozhlasové hry a dokumentu.

Seriál dokudramat o dobrodružství české kriminalistiky. Každý díl je inscenován jako detektivka s komentářem zasvěceného odborníka. Pokud jste fanoušky krimi audioknih, thrillerů nebo true crime podcastů, je to přesně něco pro vás.

Najdete v něm skutečné kriminální případy na našem území od 19. století až do současnost. Uslyšíte o kasařích, padělání, drogách, nucené prostituci, pašování, loupežích, vraždách, znásilněních, finančních podvodech, ale i internetových loupeží nebo tunelování…

Velká numismatická loupež. Objednal si sběratel vlastní přepadení?

V říjnu roku 1971 došlo v Praze k přepadení a okradení věhlasného numismatika. Případ vzbudil značnou pozornost i v zahraničí, protože oloupený měl sbírku značné hodnoty.

Účinkují: Otakar Brousek ml., Petr Havlíček, Libor Vacek, Ondřej Lechnýř, Martin Matejka, Ján Bavala, Filip Kaňkovský, Marek Kuta, Simona Vrbická
Scénář: Emil Hruška
Režie: Jaroslav Kodeš
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Premiéra: 27. 11. 2019

„Do pusy mi nacpali můj noční čepec, hlavu mi ovázali noční košilí a svázali mě prádelní šňůrou z koupelny. Pak mě odvlekli do kuchyně, praštili do hlavy a povalili na kanape. Slyšel jsem, jak vedle otvírají skříně a zásuvky…,“ popsal přepadení, ke kterému došlo v neděli 3. října 1971, numismatik Štěpán Fiala.

Z jeho bytu si dva slovensky mluvící lupiči odnesli část jeho cenné sbírky včetně mincí velmi vzácné takzvané kremnické ražby v celkové hodnotě půl milionu korun, k tomu navíc 32 tisíc v hotovosti a troje stříbrné kapesní hodinky.

Levně nakoupit, draze prodat
Pětašedesátiletý Fiala měl mezi kolegy pověst uznávaného odborníka, někteří mu však záviděli a tvrdili, že stojí za šponováním cen. Rád totiž prý levně nakupoval, ale draze prodával. Objevovaly se proto i takové hlasy, podle kterých Fiala loupež fingoval nebo si pachatele najal, aby zakryl nelegální vyvezení odcizených věcí do ciziny.

Do pátrání po lupičích se zapojili čeští i slovenští kriminalisté a numismatičtí odborníci. Teprve po měsíci se však objevila první důležitá stopa. Podle důvěrně získaných informací se mince pocházející z loupeže objevily na burzách v severních Čechách…

Podarilo sa odcudzené mince vypátrať? Tu je link priamo na rozhlasovú hru. Vypočujte si ju pri káve, jazde autom do práce alebo kdekoľvek a kedykoľvek Smile Prajem veľa zábavy

https://dvojka.rozhlas.cz/velka-numismaticka-loupez-objednal-si-sberatel...
fotka: Numismatika (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Audio zábava - Velká numismatická loupež. Objednal si sběratel vlastní přepadení?

Výroba razidiel v stredoveku

V hektickom pred-aukčnom období sme možno nie všetci zaregistrovali publikovanie tohto zaujímavého článku. Bola by škoda, aby tu zapadol medzi ostatné články.
S dovolením vám ho sem vložím.
__________________________________________

VÝROBA RAZIDIEL V STREDOVEKU

V blížiacich sa sálových aj eLive aukciách #32 a #33 VÁCLAV BRUNA COLLECTION bude ponúknutých viacero kusov brakteátov a denárov. V tomto článku sa pozrieme na výrobu odlievaných razidiel, ktoré sa používali na razenie brakteátových mincí a kovaných puncovaných razidiel, ktoré sa používali na razenie napríklad denárov. Za článok ďakujeme Ing. Petrovi Hadidovi - členovi pobočky Martin SNS pri SAV.

Odlievané razidlá používané na razenie brakteátových mincí

Postup výroby razidiel

Vymiesená hrnčiarska hlina sa valčekom vyvaľká na plochý plát.
Urobíme odtlačok hotovým razidlom alebo mincou.
Okolo odtlačku urobíme drážku na osadenie kužeľovej rúrky.
Vykrojíme odtlačok s drážkou z plátu.
Na hrnčiarskom kruhu vytočíme kužeľovú rúrku.
Obidva diely dáme do hrnčiarskej pece vypáliť.
Po vypálení zlepíme obidva diely ílom a utesníme po obvode a máme hotovú formu na odlievanie.
Tekutý roztavený materiál vlejeme do formy a vložíme hrot. Zloženie taveniny je 80% medi a 20% cínu. Samotná meď je príliš mäkká, ale s cínom získa dostatočnú tvrdosť.
Do hlinenej formy odlejeme aj vrchnú dutú raznicu.
Spodnú nákovu odlejeme z olova, ktoré dobre tlmí údery.

Razba

Spodné razidlo nasadíme na olovenú nákovu. Do dutej raznice vložíme koženú podložku, aby sa pri razbe čo najlepšie prispôsobila reliéfu razidla a pomohla tak na tenkých strižkoch vytvoriť požadovaný profil. Na spodné razidlo pomocník položí päť strieborných strižkov a nasunie vrchnú dutú raznicu. Razič si ľavou rukou pridrží dutú raznicu a pravou rukou udrie kladivom. Na jedenkrát urobí 5 mincí, aj keď kvalita posledných kusov je horšia. (viď obrázok).

Kované puncované razidlá

Kováč vykuje polotovar razidla s hrotom. Čisté železo je mäkké. Rytec puncami vytvorí obraz mince. Na obrázku je denár Boleslava I. (935-967) spolu s použitými puncami.

Vyrobené razidlo je potrebné zakaliť, ale najskôr do neho musíme dostať uhlík. Železo je polymorfný kov, môže kryštalizovať vo viacerých modifikáciách. Kryštalizuje v kubickej sústave. Zmenu polohy atómov v kryštálovej mriežke v závislosti od teploty znázorňuje graf.

Pri teplote 769 °C dochádza k strate magnetických vlastností.(nereaguje na magnet). Pri teplote 911 °C sa mení usporiadanie, počet atómov stúpa z 9 na 14. Dĺžka mriežky sa zväčší, ale atómy sú hustejšie usporiadané. V tomto stave sa na tri atómy železa sa môže naviazať 1 atóm uhlíka a vzniká karbid železa Fe3C.

Razidlo nacementujeme, ako zdroj uhlíka použijeme drevené uhlie rozdrvené na prášok. Razidlo vložíme do plechovej krabice a obsypeme práškom z dreveného uhlia. Hrúbka vrstvy musí byť aspoň 3 cm. Krabicu utesníme hrnčiarskou hlinou, aby nedochádzalo k úniku plynu. Nahrejeme na teplotu väčšiu ako 911 °C. Kryštalická mriežka sa modifikuje na 14 atómovú. Z dreveného uhlia sa uvoľňuje plyn a uhlík difunduje do železa. Na nacementovanie do hĺbky 1mm potrebujeme približne 4 hodiny. Uhlík difunduje do materiálu aj hlbšie ale jeho koncentrácia klesá.

Horúce razidlo vyberieme a ponoríme do studenej vody. Železo aj počas rýchleho ochladzovania prekryštalizuje na modifikáciu s 9 atómami a spolu s uhlíkom vytvorí nestabilnú zložku, ktorá má veľkú tvrdosť vplyvom napätí vo vnútornom usporiadaní atómov v kryštáloch. Táto štruktúra sa nazýva martenzit. Výsledkom je tvrdá povrchová vrstva a húževnaté jadro razidla. Strieborné strižky musia byť bez prímesí iných prvkov ináč sú krehké a pri razbe praskajú.

Fotografie sú použité z knihy prof. dr. Emanuely Nohejlovej - Prátovej DrCs: Základy numizmatiky. (Academia-ČSAV 1986).

Brakteáty v aukciách:
eLive aukcia #32
sálová aukcia #33
eLive aukcia #33

Denáre v aukciách:
sálová aukcia #32
eLive aukcia #32
sálová aukcia #33
eLive aukcia #33

Zdroj: https://machochlapovic.com/sk/vyroba-razidiel-v-stredoveku

Výroba razidiel v stredoveku
Výroba razidiel v stredoveku
Výroba razidiel v stredoveku
Výroba razidiel v stredoveku
Výroba razidiel v stredoveku

Alojz Drahoš – 70 rokov

Alojz Drahoš oslávil životné jubileum 70 rokov. Pri tejto príležitosti si tohto výnimočného slovenského umelca pripomeňme.

https://medailerskyklub.art/alojz-drahos-70-rokov/

Alojz Drahoš – 70 rokov
Alojz Drahoš – 70 rokov
Alojz Drahoš – 70 rokov
Alojz Drahoš – 70 rokov
Alojz Drahoš – 70 rokov
Alojz Drahoš – 70 rokov
Alojz Drahoš – 70 rokov
Alojz Drahoš – 70 rokov
Alojz Drahoš – 70 rokov

Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka

Svět bankovek Oldřicha Kulhánka budou moci lidé poznat na výstavě České národní banky

dátum konania: od 27. marca 2024

okrem iného z oficiálnej správy ČNB... „Oldřich Kulhánek měl podle dobových pramenů osobitý pohled na svět inspirovaný člověkem a člověčenstvím. Protože ho dokázal umělecky zachytit a originálně ztvárnit, leckdy i s řadou symbolů, jsou aktuální české bankovky naprosto unikátní kombinací umění a ochranných prvků,“ říká členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková a dodává: „Umělecký design, který ctí českou historii a tradici, přitom nejde na úkor bezpečnosti. Naopak. Umožňuje mít na tuzemských platidlech celou řadu ochranných prvků.“

„Při zpracování každé bankovky se Oldřich Kulhánek nejdřív podrobně seznámil s osobností, kterou ztvárňoval,“ upozorňuje hlavní archivář ČNB a kurátor výstavy Jakub Kunert a doplňuje: „Šlo mu totiž o to, aby každý návrh dokonale vystihl životní příběh umělecky zachyceného člověka. Díky tomu se tento český malíř, grafik a ilustrátor stal skutečným vypravěčem české historie, respektive osudů významných představitelů českého národa.“

Zdroj:
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/obrazem-ceske-bankovky-vystava-old...
https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/Svet-bankovek-Oldricha-Kul...

Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka
Výstava v ČNB - Svět bankovek Oldřicha Kulhánka

Pozor cena zlata stúpa.Aky to bude vplyv na ceny mincí?

Cena zlata stúpa a podľa Vás aký to bude mať vplyv na zberateľské mince? Kde porastie výška ceny zlata mne to pripadá ako keby šplhala na Mars!
Aký máte na to vy názor? Podľa mňa treba rýchlo kupovať pokým sa cena neodzrkadlí aj na zberateľských minciach , potom už pre bežného človeka budú nedostupné.

Graf vyvoja ceny zlata 28.3.2024

Tipovacia SÚŤAŽ o hodnotné ceny 33. aukcia Macho & Chlapovič - 26. apríl 2024 - Praha

Vážení kolegovia a priatelia numizmatiky,

súťaž s podporou Aukčného domu Macho & Chlapovič je tu opäť ako vždy!

Predmetom súťaže je tipnúť si dosiahnuté ceny konkrétnych položiek na nadchádzajúcej 33. aukcii organizovanej Aukčným domom Macho & Chlapovič, ktorá sa bude konať 26. apríla 2024 v Prahe.

Ide o tieto položky:

Položka č. 1 - Statér (3/2. stol. př. Kr.). Typ kanec - vyvolávacia cena: 30 000€
Položka č. 193 - Dukát (po 1378) Václav IV. - vyvolávacia cena: 60 000€
Položka č. 399 - 10 Dukát 1669. Kutná Hora - vyvolávacia cena: 300 000€
Položka č. 429 - Dukát 1775 Praha - vyvolávacia cena: 30 000€
Položka č. 442 - Dukát 1923 (číslovaný) - vyvolávacia cena: 15 000€

Podrobný popis všetkých položiek nájdete online v aukčnom katalógu:

https://machochlapovic.com/storage/import/catalogues/auction-33-catalogu...

https://machochlapovic.com/sk/aukcie/61

U každej odpovede sa vyhodnotí, nakoľko sa daný tip priblížil k dosiahnutej cene bez aukčnej prirážky.
Odpovede sa potom zoradia podľa počtu najlepších tipov....Ak sa bude počet tipov zhodovať, prednosť má tipujúci, ktorý svoje tipy zverejnil skôr."
Vyhodnocuje sa každý tip.
Počet najlepších tipov je určený ich váženým priemerom, ako sa tipy všetkých položiek priblížili k dosiahnutým cenám.

Ocenené budú prvé 3 miesta.

1. cena bude!!! :

Investičná zlatá tehlička - 2 g
1 Oz 2022 Tiger v darčekovom blistri
Katalóg Frühwald 2024

2. cena:

Investičná zlatá tehlička - 1 g
Katalóg mincí Macho & Chlapovič 2024

3. cena:

2 x 1 Oz Ag 2016,2017 Kookaburra
Katalóg mincí Macho & Chlapovič 2024

Ceny do súťaže venoval Aukčný dom Macho & Chlapovič, za čo im patrí veľká vďaka!

Distribúciu cien zabezpečí Macho & Chlapovič

Svoje odpovede píšte do komentárov vo forme "číslo položky - tip dosiahnutej ceny", napr.

193 - 100 000€
442 - 40 000€

Počíta sa len prvá zverejnená odpoveď. Všetky ďalšie dodatočné úpravy odpovedí nebudú vzaté do úvahy.

Svoje tipy môžete posielať do 25. apríla 2024 23:59.

Prajeme úspešné tipovanie!

Tipovacia SÚŤAŽ o hodnotné ceny 33. aukcia Macho & Chlapovič - 26. apríl 2024 - Praha
Tipovacia SÚŤAŽ o hodnotné ceny 33. aukcia Macho & Chlapovič - 26. apríl 2024 - Praha
Tipovacia SÚŤAŽ o hodnotné ceny 33. aukcia Macho & Chlapovič - 26. apríl 2024 - Praha