Dnes je   -   - 36 online - neprihlásený - odborná sekcia.
Numismatika Turnov

Degradácia slovenskej tvorby na cenu kovu...

Poslednú dobu sa neviem zbaviť pocitu, že Slovenské pamätné mince, medaily a iná tvorba sa akosi pomaly degradujú na cenu kovu. Možno, že len ja mám ten pocit, ale ak to pôjde takto ďalej, tak jediným kritériom ostane váha a jednoduchý vzorec.
Možno to chce len viacej osvety, prevetrať katalógy....
Áno, môže sa stať, že niekto rýchlo potrebuje prachy tak to pustí za cenu kovu, ale tu sa z toho stáva pravidlo.

Komentáre

Re: Degradácia slovenskej tvorby na cenu kovu...

Áno je to už krutá realita , ale bude to pri našom trhu asi vždy tak . Vysoké náklady a málo zberateľov podľa mňa a to je najväčší problém asi celej našej tvorby vyrazenej v posledných rokov .

Čestne prehlasujem, že na tejto stránke mám iba jeden nick - rato1234
MEMENTO MORI CARPE DIEM

Re: Degradácia slovenskej tvorby na cenu kovu...

Smile naša tvorba je krásna a pre zberateľov, ktorý si kúpia mincu pre potešenie, má vždy hodnotu, ktorá neklesá, ale skôr rokmi stúpa Smile

Re: Degradácia slovenskej tvorby na cenu kovu...

To nie je degradácia, to je stav, do ktorého ho dostali užívatelia Burzy mincí. Netreba sa čudovať.

Uvediem príklad z mojej oblasti obchodu:
Bežné ročníky 10k FJI KB a bz sa v stavoch EF a lepších face to face obchodujú od 150 € vyššie, pričom ceny cez 200 € pri stavoch gEF a aUNC sú bežné.
Na Burze mincí sú verejné cenové ponuky na tieto 10k len niečo nad úrovňou ceny kovu. Až na výnimky. Neverejné ponuky a obchody do toho nerátam.
To je tiež stav, do ktorého tu dostali 10k užívatelia Burzy mincí. A preto tu ponuky 10k nie sú. I keď ľudia majú voľných stovky kusov.

Numizmatika je zábava ... Karel

Re: Degradácia slovenskej tvorby na cenu kovu...

Degradáciu slovenských mincí si robia samotní zberatelia resp. páni čo s nimi obchodujú. Emisia napr. 100 EUR v zlate je na úrovni 4000 tis a viac a emisia sa predá za pár meciacov. Koľko zberateľov reálne si kúpi túto mincu ? 1000 - 2000 ľudí na Slovensku ? 100-200 ľudí v zahraničí ? Myslím, že som to trafil docela dobre. Ostatné cca 2000 ostane v rukách kolegov čo majú snahu zarobiť na nich, snažia sa klasickými fintami vzbudiť dojem, že minca je žiadaná. Funguje to pár dní kde si to zopár začínajúcich kolegov kúpi. Z ostatných kusov ostanú ležiaky ( nie výčapné ) sem tam niekto potrebuje náhle predať, čo spraví ? Cenu dá nižšie len aby sa toho zbavil. A zrazu začne minca klesať ,, zachráň sa kto môže ´´ a nie zriedka net obsahuje inzeráty predám mincu XYZ pod emisnú cenu. Škoda aj faktu, že susedia Česi prišli na to, že mince Au pamätné treba raziť z 999 zlata a v klasickej medzinárodnej obchodovateľnej váhe. U nás hneď na začiatku chaos váha a 900 zlato. Ak by slovenské au mince boli 1/4 unce z 999 zlata moc by im to pomohlo. Takto treba len dúfať, že príde cena zlata z konca roku 2012, nič iné to nezachráni.
Ag je to podobné, emisie na úrovni 7000 KS netreba ani komentovať...

Re: Degradácia slovenskej tvorby na cenu kovu...

Veľmi zaujímavá téma sa tu otvorila. Väčšina dnešných zberateľov sa chovajú ako "trejderi" a nie ako zberatelia - numizmatici. Každého zaujíma rýchly krátkodobý zisk. S napätím čakajú koľko im nová minca (medaila ...) zarobí, za aký krátky čas, majú z toho stres. Týmto svojím chovaním prišli o prirodzenú radosť so zbierania a budovania zbierky, nemajú záujem študovať a budovať si numizmatickú knižnicu. Tento jav sa tu vypuklejšie objavuje za posledných cca 5 rokov. V minulosti si zberatelia budovali svoje zbierky bez toho, aby ich prioritne zaujímal krátkodobý nárast ceny. Numizmatika nie je lacný šport, slúži na strednodobé až dlhodobé zhodnocovanie prebytkov.

Re: Degradácia slovenskej tvorby na cenu kovu...

Staci sa pozriet na najnovsiu chystanu emisiu 10 eur mince a jej proof naklad Sad

Re: Degradácia slovenskej tvorby na cenu kovu...

Smile stačilo by 200 kusov za cenu 99 eur za kus... len by sa tak po nich zaprášilo Smile