Dnes je   -   - 184 online - neprihlásený - odborná sekcia.
Macho a Chlapovič - Aukcie, Eshop, Investičné zlato

Výroba razidiel v stredoveku

V hektickom pred-aukčnom období sme možno nie všetci zaregistrovali publikovanie tohto zaujímavého článku. Bola by škoda, aby tu zapadol medzi ostatné články.
S dovolením vám ho sem vložím.
__________________________________________

VÝROBA RAZIDIEL V STREDOVEKU

V blížiacich sa sálových aj eLive aukciách #32 a #33 VÁCLAV BRUNA COLLECTION bude ponúknutých viacero kusov brakteátov a denárov. V tomto článku sa pozrieme na výrobu odlievaných razidiel, ktoré sa používali na razenie brakteátových mincí a kovaných puncovaných razidiel, ktoré sa používali na razenie napríklad denárov. Za článok ďakujeme Ing. Petrovi Hadidovi - členovi pobočky Martin SNS pri SAV.

Odlievané razidlá používané na razenie brakteátových mincí

Postup výroby razidiel

Vymiesená hrnčiarska hlina sa valčekom vyvaľká na plochý plát.
Urobíme odtlačok hotovým razidlom alebo mincou.
Okolo odtlačku urobíme drážku na osadenie kužeľovej rúrky.
Vykrojíme odtlačok s drážkou z plátu.
Na hrnčiarskom kruhu vytočíme kužeľovú rúrku.
Obidva diely dáme do hrnčiarskej pece vypáliť.
Po vypálení zlepíme obidva diely ílom a utesníme po obvode a máme hotovú formu na odlievanie.
Tekutý roztavený materiál vlejeme do formy a vložíme hrot. Zloženie taveniny je 80% medi a 20% cínu. Samotná meď je príliš mäkká, ale s cínom získa dostatočnú tvrdosť.
Do hlinenej formy odlejeme aj vrchnú dutú raznicu.
Spodnú nákovu odlejeme z olova, ktoré dobre tlmí údery.

Razba

Spodné razidlo nasadíme na olovenú nákovu. Do dutej raznice vložíme koženú podložku, aby sa pri razbe čo najlepšie prispôsobila reliéfu razidla a pomohla tak na tenkých strižkoch vytvoriť požadovaný profil. Na spodné razidlo pomocník položí päť strieborných strižkov a nasunie vrchnú dutú raznicu. Razič si ľavou rukou pridrží dutú raznicu a pravou rukou udrie kladivom. Na jedenkrát urobí 5 mincí, aj keď kvalita posledných kusov je horšia. (viď obrázok).

Kované puncované razidlá

Kováč vykuje polotovar razidla s hrotom. Čisté železo je mäkké. Rytec puncami vytvorí obraz mince. Na obrázku je denár Boleslava I. (935-967) spolu s použitými puncami.

Vyrobené razidlo je potrebné zakaliť, ale najskôr do neho musíme dostať uhlík. Železo je polymorfný kov, môže kryštalizovať vo viacerých modifikáciách. Kryštalizuje v kubickej sústave. Zmenu polohy atómov v kryštálovej mriežke v závislosti od teploty znázorňuje graf.

Pri teplote 769 °C dochádza k strate magnetických vlastností.(nereaguje na magnet). Pri teplote 911 °C sa mení usporiadanie, počet atómov stúpa z 9 na 14. Dĺžka mriežky sa zväčší, ale atómy sú hustejšie usporiadané. V tomto stave sa na tri atómy železa sa môže naviazať 1 atóm uhlíka a vzniká karbid železa Fe3C.

Razidlo nacementujeme, ako zdroj uhlíka použijeme drevené uhlie rozdrvené na prášok. Razidlo vložíme do plechovej krabice a obsypeme práškom z dreveného uhlia. Hrúbka vrstvy musí byť aspoň 3 cm. Krabicu utesníme hrnčiarskou hlinou, aby nedochádzalo k úniku plynu. Nahrejeme na teplotu väčšiu ako 911 °C. Kryštalická mriežka sa modifikuje na 14 atómovú. Z dreveného uhlia sa uvoľňuje plyn a uhlík difunduje do železa. Na nacementovanie do hĺbky 1mm potrebujeme približne 4 hodiny. Uhlík difunduje do materiálu aj hlbšie ale jeho koncentrácia klesá.

Horúce razidlo vyberieme a ponoríme do studenej vody. Železo aj počas rýchleho ochladzovania prekryštalizuje na modifikáciu s 9 atómami a spolu s uhlíkom vytvorí nestabilnú zložku, ktorá má veľkú tvrdosť vplyvom napätí vo vnútornom usporiadaní atómov v kryštáloch. Táto štruktúra sa nazýva martenzit. Výsledkom je tvrdá povrchová vrstva a húževnaté jadro razidla. Strieborné strižky musia byť bez prímesí iných prvkov ináč sú krehké a pri razbe praskajú.

Fotografie sú použité z knihy prof. dr. Emanuely Nohejlovej - Prátovej DrCs: Základy numizmatiky. (Academia-ČSAV 1986).

Brakteáty v aukciách:
eLive aukcia #32
sálová aukcia #33
eLive aukcia #33

Denáre v aukciách:
sálová aukcia #32
eLive aukcia #32
sálová aukcia #33
eLive aukcia #33

Zdroj: https://machochlapovic.com/sk/vyroba-razidiel-v-stredoveku

Výroba razidiel v stredoveku
Výroba razidiel v stredoveku
Výroba razidiel v stredoveku
Výroba razidiel v stredoveku
Výroba razidiel v stredoveku

Komentáre

Re: Výroba razidiel v stredoveku

Pekne vysvetlené. Pre úplné pochopenie je asi potrebné byť trochu strojár. Mňa by zaujímalo, ako prišli na to, že práve 5 mincí naraz je v poriadku raziť.
Tie strižky budú asi velmi tenké. Nemal som zatial brakteát v ruke. Táto technologia výroby zvádza k tomu, že najvácnejšia by mala byť minca priamo v styku so spodným razidlom, čiže najostrejšia.

Omnia si perdas, famam servare memento