Dnes je   -   - 117 online - neprihlásený - odborná sekcia.

Čo nás čaká nasledujúcich 7 dní:

Macho a Chlapovič - Aukcie, Eshop, Investičné zlato

Audio zábava - Velká numismatická loupež. Objednal si sběratel vlastní přepadení?

Tentokrát vám prinášam trošku iný štýl numizmatickej zábavy.

Dobrodružství české kriminalistiky na pomezí rozhlasové hry a dokumentu.

Seriál dokudramat o dobrodružství české kriminalistiky. Každý díl je inscenován jako detektivka s komentářem zasvěceného odborníka. Pokud jste fanoušky krimi audioknih, thrillerů nebo true crime podcastů, je to přesně něco pro vás.

Najdete v něm skutečné kriminální případy na našem území od 19. století až do současnost. Uslyšíte o kasařích, padělání, drogách, nucené prostituci, pašování, loupežích, vraždách, znásilněních, finančních podvodech, ale i internetových loupeží nebo tunelování…

Velká numismatická loupež. Objednal si sběratel vlastní přepadení?

V říjnu roku 1971 došlo v Praze k přepadení a okradení věhlasného numismatika. Případ vzbudil značnou pozornost i v zahraničí, protože oloupený měl sbírku značné hodnoty.

Účinkují: Otakar Brousek ml., Petr Havlíček, Libor Vacek, Ondřej Lechnýř, Martin Matejka, Ján Bavala, Filip Kaňkovský, Marek Kuta, Simona Vrbická
Scénář: Emil Hruška
Režie: Jaroslav Kodeš
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Premiéra: 27. 11. 2019

„Do pusy mi nacpali můj noční čepec, hlavu mi ovázali noční košilí a svázali mě prádelní šňůrou z koupelny. Pak mě odvlekli do kuchyně, praštili do hlavy a povalili na kanape. Slyšel jsem, jak vedle otvírají skříně a zásuvky…,“ popsal přepadení, ke kterému došlo v neděli 3. října 1971, numismatik Štěpán Fiala.

Z jeho bytu si dva slovensky mluvící lupiči odnesli část jeho cenné sbírky včetně mincí velmi vzácné takzvané kremnické ražby v celkové hodnotě půl milionu korun, k tomu navíc 32 tisíc v hotovosti a troje stříbrné kapesní hodinky.

Levně nakoupit, draze prodat
Pětašedesátiletý Fiala měl mezi kolegy pověst uznávaného odborníka, někteří mu však záviděli a tvrdili, že stojí za šponováním cen. Rád totiž prý levně nakupoval, ale draze prodával. Objevovaly se proto i takové hlasy, podle kterých Fiala loupež fingoval nebo si pachatele najal, aby zakryl nelegální vyvezení odcizených věcí do ciziny.

Do pátrání po lupičích se zapojili čeští i slovenští kriminalisté a numismatičtí odborníci. Teprve po měsíci se však objevila první důležitá stopa. Podle důvěrně získaných informací se mince pocházející z loupeže objevily na burzách v severních Čechách…

Podarilo sa odcudzené mince vypátrať? Tu je link priamo na rozhlasovú hru. Vypočujte si ju pri káve, jazde autom do práce alebo kdekoľvek a kedykoľvek Smile Prajem veľa zábavy

https://dvojka.rozhlas.cz/velka-numismaticka-loupez-objednal-si-sberatel...
fotka: Numismatika (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Audio zábava - Velká numismatická loupež. Objednal si sběratel vlastní přepadení?

Komentáre

Re: Audio zábava - Velká numismatická loupež. Objednal si ...

Helios, chvályhodný počin Palec

"Ak sa neviete zmieriť s tým, že danému fenoménu nerozumiete a na jeho skutočné porozumenie nemáte mentálnu kapacitu, prikloníte sa prakticky k akémukoľvek vysvetleniu, len aby ste uľavili svojmu kognitívnemu diskomfortu."
Ján Markoš

Re: Audio zábava - Velká numismatická loupež. Objednal si ...

Hezké….
“Áááá pán je numismatik, tak tady máš na přivítanou”

„Vždy je lepší hovořit s rozumným člověkem o něčem hloupém, než s hlupákem o něčem rozumném.“

Re: Audio zábava - Velká numismatická loupež. Objednal si ...

Veľmi zaujímavé, výborná myšlienka Smile

Omnia si perdas, famam servare memento

Re: Audio zábava - Velká numismatická loupež. Objednal si ...

Tentokrát stručná audioprehliadka z kremnického múzea

Tajomstvo pokladu v kremnickom Múzeu mincí a medailí

Výstavou s názvom Tajomstvo pokladu mincí z Pinkových Kračian sa Zuzana Ševčíková prešla s výtvarníkom Jurajom Poliakom a Marekom Budajom, pamiatkarom Múzea mincí a medailí:

https://devin.rtvs.sk/clanky/kulturny-dennik/366081/tajomstvo-pokladu-v-...