


![]() ![]() ![]() ![]() |
Predaj - Zlatý dukát Ladislav V. Pohrobok, 1455-57, Kremnica/Kh, TOP stav a vzá... | 12 hod 13 s | Cena: 2500.00 € |
![]() ![]() |
Predaj - Zlatý dukát Maximilián II., 1573 KB, NGC MS61 | 2 týždne 1 deň | Cena: 5500.00 € |
![]() ![]() |
Predaj - Zlatý dukát Matej Korvín, 1483-1485, Nagybánya, vzácnejší | 2 týždne 2 dni | Cena: 2400.00 € |
![]() ![]() |
Predaj - Zlatý dukát Mária Terézia, 1762 KB, uhorská razba s Madonou | 3 týždne 1 deň | Cena: 1390.00 € |
![]() ![]() |
Predaj - Zlatá uhorská 20 koruna FJI, 1913 kb, vzácny ročník, TOP stav | 3 týždne 5 dní | Cena: 2990.00 € |
![]() ![]() |
Rezervované - Zlatá uhorská 10 koruna FJI, 1896 kb, najnižšia emisia | 3 týždne 5 dní | Cena: 895.00 € |
![]() ![]() |
Predaj - Zlatá rakúska 10 koruna FJI, 1910 Schwartz... | 4 týždne 6 dní | Cena: 320.00 € |
![]() ![]() |
Predaj - Zlatý dukát Franz Jozef I., 1876, luxusný stav | 5 týždňov 1 deň | Cena: 770.00 € |
![]() ![]() |
Predaj - Zlatá rakúska 20 koruna FJI, 1909 Marschall bz, vzácny ročník | 5 týždňov 2 dni | Cena: 3400.00 € |
![]() ![]() |
Predaj - Strieborný toliar Karol VI., 1730, variant s 5 bodkami, Hall | 5 týždňov 5 dní | Cena: 699.00 € |
Ponúkam originálny zlatý dukát Ladislava V. Pohrobka, 1455-57, Kremnica/Kh (Len. 29/7), v krásnom zbierkovom stave – plne zodpovedá priloženým fotografiám. Minca je v perfektnej kondícii, vysokej zachovalosti, razobnom lesku v plochách a je ozdobou každej zbierky. Navyše má na sebe dobovú patinku – zlatú hrdzu – tá býva poznávacím znakom toho, že minca nie je čistená. Dukát má 570 rokov a vidieť ho v takej vysokej zachovalosti je celkom unikátne.
Dukát nemal uško, úchyt, dierku ani inú mechanickú vadu.
K dispozícii sú aj ďalšie varianty/ročníky dukátov uhorských volených kráľov – Žigmunda Luxemburského, či Mateja Korvína – na požiadanie zašlem foto a ceny.
Ladislav Pohrobok bol synom Albrechta II. Habsburského a Alžbety Luxemburskej (dcéry Žigmunda Luxemburského). Narodil sa až po smrti svojho otca, preto vznikla jeho prezývka „Pohrobok“. Po smrti Albrechta II. sa v Uhorsku politická scéna rozdelila na dva súperiace tábory. Časť šľachty sa prikláňala k závetu Albrechta II. a tým nároku Ladislava V. na trón a druhá časť sympatizovala s mladým poľským kráľom Vladislavom III. vzhľadom k historickým spojitostiam Uhorska s Poľskom. V Uhorsku tak boli za kráľov korunovaní postupne obaja – aj Ladislav V., aj Vladislav III. Ako trojročný prišiel Ladislav V. aj o mamu a dostal sa do výchovy Habsburského panovníka Fridricha III. V bitke proti Osmanom pri Varne padol Vladislav III. a následne vzniklo dočasné interregnum – v roku 1445 uznal uhorský snem nároky Ladislava V. na trón. Keďže mal iba 5 rokov, snem rozhodol o tom, že vládu v Uhorsku má zabezpečiť krajinská rada a zakrátko na to gubernátor Ján Hunyadi.
Ako 13 ročný sa v roku 1453 po inauguračnej prísahe definitívne stal uhorským kráľom, netrvalo však dlho a ako 17 ročný v roku 1457 zomrel. Vládol teda krátko a preto sú aj mince z obdobia jeho vlády vzácne. Jeho vladársku ruku bolo vzhľadom na jeho vek sotva cítiť, skôr sa do dejím jeho vladárske obdobie zapísalo ako obdobie komplikovaných a vážnych vladárskych rozporov.
Okrem uvedenej mince ponúkam nasledovný sortiment zlatých mincí:
• dukáty Habsburských panovníkov v zbierkových stavoch
• strieborné toliare vybraných Habsburských panovníkov (od Ferdinanda I. po Karola VI.) v zbierkových stavoch
• dukáty uhorských volených kráľov
• dukáty FJI
• korunovú menu FJI
• zlatníkovú menu FJI
Na požiadanie pošlem konkrétnu cenu za mince a ročníky, ktoré Vás zaujímajú.
Parametre:
Materiál: zlato
Rýdzosť: 960-980/1000
Váha: 3,55 g
Razba: Mincovňa Kremnica
Za originalitu a autentickosť ručím okamžitým vrátením peňazí!
Podmienkou je buď osobný odber (preferujem) alebo predplatba, dobierka nie je možná. Platba je možná v EUR aj v CZK.
Pozrite prosím aj ďalšie moje ponuky a pokiaľ máte o niečo záujem, skontaktujte ma prosím.