Dnes je   -   - 127 online - neprihlásený - odborná sekcia.

Čo nás čaká nasledujúcich 7 dní:

Macho a Chlapovič - Aukcie, Eshop, Investičné zlato

Možnosti merania na minciach

Ak by niekoho zaujímalo ako spracovávať fotografie mincí a získavať z nich kvantitatívne údaje tak si môžete prečítať týchto pár riadkov.

Na analýzu obrázka použijem program ImageJ. Je to voľne šíriteľný program a je dostupný na stránkach NIH. Takáto analýza môže slúžiť ako pomôcka pri tvorbe vlastnej databázy mincí, poprípade pri tvorbe katalógu atď. Fantázii sa medze nekladú Smile Pár vecí ktoré načrtnem sú práca s obrázkom, jeho základná analýza a iba okrajovo spracovanie údajov.

Hlavné časti programu sú na obrázku 1 (v prílohe). Malé okno ovládania obsahuje základné menu, kde sa po rozkliknutí jednotlivých položiek dostanete ku jednotlivým funkciám programu. Obrázok do programu môžeme kľudne preniesť pomocou pretiahnutia súboru do okna programu. Obrázok sa otvorí v samostatnom (pracovnom) okne.

Základné nastavenie pre meranie fotografie
Kedže toto je iba zobrazenie možností programu, použijem normálnu fotografiu, ktorá sa dá získať bežným fotoaparátom. Profesionálne sa obrazová informácia koriguje na základe optických parametrov systému (optická os, súdkovitosť atď.), na každom obrázku je nutné vykonať kalibráciu jednotiek v ktorých meriate. Ak nechcete merať v pixeloch je potrebné programu povedať na základe nejakej mierky že nech meria v reálnych rozmeroch (Analyze – Set Scale). Kedže katalóg píše, že priemer mince je 22 mm, zoberieme nástroj Straight, segmented or freehand line – rovná čiara (zobrazené na obrázku 2 v prílohe) a asi v mieste priemeru (kde predpokladáme že je priemer mince) natiahneme rovnú čiaru od hrany ku hrane mince. Tento nástroj nám odmeria veľkosť úsečky v pixloch. V okne nastevenia mierky (Analyze – Set Scale) by sa mala zobraziť veľkosť úsečky v pixloch. Do zostávajúcich políčok vnesieme známu hodnotu 22 a jednotky v ktorých chceme merať – mm. Týmto spôsobom je program nastavený na meranie prvkov mince ktoré chceme merať. Pomocou nástroja rovná čiara sa merajú čiarové prvky mince.
Poznámka: Formát obrázku ktorý spracovávame by mal byť bezstratový.

Ako sa merajú vzdialenosti jemných prvkov mince?
Obrázok 3 v prílohe. Znovu použijeme nástroj Rovná čiara a natiahneme ju na prvok, ktorý nás zaujíma. V mojom prípade som som si vybral vzdialenosti medzi ihličiami. Po natiahnutí čiary, v menu vyberieme Analyze – Plot profile. Otvorí sa okno s profilom intenzít farieb po zvolenej čiare. Kedže intenzity tmavých miest sú malé, sú to na zobrazenej krivke najnižšie miesta. Pri nabehnutí kurzorom na tento bod sa zobrazí jeho x a y súradnica. X súradnica je vzdialenosť. Pri nabehnutí na druhé minimum profilu získame taktiež jeho súradnice. Odčitaním týchto hodnôt získam hodnotu ktorá charakterizuje vzdialenosť medzi prvkami.

Meriame plochy vybraného prvku a zapisujeme údaje do tabuľky
Takže teraz posledná časť (obrázok 4 a 5). Pre meranie použijem nástroj Polygon – výber polygónu. Vyberiem si meranie plochy hodnoty nominálu. Tu je dobré si hodnotu priblížiť, nech vnesiem iba malú chybu do merania. Pred meraním si nastavím čo chcem merať. Vyberiem Analyse – Set measurements, zobrazí sa okno s možnosťami meraní. Vyberiem si meranie plochy (Area) a to jest všetko čo ma zaujíma. Potvrdím a vyklikám hodnotu nominálu tak aby som si bol istý, že je to presne tak ako som chcel. Stlačím klávesu merania (default je ctrl+M) a do tabuľky sa mi vnesie meraná hodnota vo zvolených jednotkách. Na všetky hodnoty v tabuľke je možné urobiť základn´u štatistiku a aj distribúciu hodnôt. Je možné z výberu vyrobiť aj masku, označiť číslom, uložiť do projektu a neskôr sa k meraniu vrátiť.

Ak to niekomu niečo prinieslo, som rád. Ak by ste mali nejaké konkrétne otázky, odpoviem.

Obrázok 1
Obrázok 2
Obrázok 3
Obrázok 4
Obrázok 5

Komentáre

Re: Možnosti merania na minciach

Ide to aj jednoduchšie.Tuto mi nejak unikol zmysel.Stačí si katalóg urobiť v programe Open Office,Adobe PDF alebo Microsoft Office.

Re: Možnosti merania na minciach

toto je na pomoc pri tvorbe katalogu. tento program ma mnozstvo moznosti na analyzu obrazovej informacie. rozlisovanie detailov, konturovanie, meranie rozdielov, korekcia obrazovej informacie, skladanie fotiek, porovnavanie ROI atd. atd.

all you can eat ...